Senát asi schválí vynětí sociálních ústavů a ambulancí z EET

Elektronická evidence tržeb (EET) by se neměla vztahovat na sociální ústavy, nemocnice a část lékařských ambulancí. Počítá s tím senátorská novela, kterou téměř jednomyslně podpořil senátní hospodářský výbor. Proti nebyli ani zástupci ministerstva financí.

Není však jisté, zda se normu podaří schválit včas vzhledem k tomu, že se Sněmovna v povolebním složení sejde poprvé až za dva týdny. Výbor kvůli tomu na návrh spoluautora předlohy Vladimíra Plačka (ČSSD) doporučil účinnost novely odložit ze začátku na konec února příštího roku, tedy těsně před start další vlny zavádění EET.

Plaček změnu zdůvodnil tím, že současný zákon vyjímá z povinnosti evidovat hotovostní tržby jen příspěvkové organizace v sociální oblasti a zdravotnictví, pro ostatní by platila od března příštího roku. „Jedná se o nápravu určité nerovnosti z pohledu zařízení sociálních služeb a zdravotnických zařízení,“ uvedl senátor.

Objem hotovostních plateb v těchto zařízeních je přitom podle Plačka nízký – v řádech tisíců až desetitisíců korun ročně. Většina plateb je hrazena pojišťovnou. Praktičtí lékaři by se mohli vyhnout EET i legálně, když se s pacienty dohodnou na bezhotovostních platbách, což by ale bylo málo komfortní například pro seniory, podotkl Plaček.

EET by měla být podle předlohy zachována pro ambulance v oborech klinická stomatologie, ortodoncie a dentální hygienista a pro zařízení poskytující služby reprodukční medicíny, stejně jako pro lékárny. Plaček podotkl, že zejména ve stomatologických odbornostech jsou platby od pacientů vyšší a lékárny už platby elektronicky evidují.

Pod předlohou jsou podepsáni kromě sociálních demokratů zástupci KDU-ČSL, ANO, KSČM a Severočechů. Pokud se s jejich předlohou na prosincové schůzi ztotožní Senát, předlohu dostane na stůl Sněmovna. Autoři novely chtějí, aby o ní poslanci rozhodli zrychleně už v prvním čtení.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!