Přejít na obsah

Senát by měl odložit jednání o obnově nemocenské v prvních dnech

zpět
16.7.2015
kašel, kašlat, nachlazení, chřipka,
zvětšitkašel, kašlat, nachlazení, chřipka, Zdroj: shutterstock

kašel, kašlat, nachlazení, chřipka, | Zdroj: shutterstock

 

Senát by měl opět odročit schvalování návrhu sociálních demokratů na obnovu vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci. Podle středečnního doporučení zdravotnického a sociálního výboru by se měl k novele zákoníku práce vrátit nejdřív v listopadu.

V prvních třech dnech nemoci nyní lidé nedostávají nic. Od čtvrtého do 14. dne poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny, a to 60 procent průměrného denního výdělku. Od 15. dne se dávky poskytují z nemocenského pojištění.

Senátor Zdeněk Škromach (ČSSD) předložil k novele pozměňovací návrh. Její princip nemění, zapracovává jen připomínky legislativců. Někteří senátoři ale poukazovali na to, že text dostali teprve ve středu večer a nestihli si jej prostudovat.

Škromach ve výboru neprosadil doporučení, aby horní komora na schůzi příští týden obnovu vyplácení nemocenské v prvních třech dnech schválila. Tím by Senát poslal novelu jako svou předlohu do legislativního procesu. Ve Sněmovně už přitom leží obdobná norma KSČM. Kabinet se k ní postavil neutrálně, poslanci ji ještě projednávat nezačali.

Vláda v koaliční smlouvě uvedla, že obnoví vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci, pokud se na tom dohodne tripartita, tedy zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů.


Komentovat článek: Senát by měl odložit jednání o obnově…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné