Senát chce zmírnit nároky na bezúhonnost všech zdravotníků

Senát chce rozšířit zamýšlené zmírnění nároků na bezúhonnost lékařů i na další zdravotníky. Poslanecké sněmovně proto ve čtvrtek vrátil novelu, jejímž cílem je
zrušit zákaz práce v oboru pro lékaře, kteří spáchali trestný čin nijak nesouvisející s jejich povoláním…

PRAHA –

„Lékaři i nelékaři by měli mít stejné podmínky. Je pro mě nepřijatelné, aby je lékaři měli měkčí než zdravotní sestřičky,“ řekl nezávislý senátor Karel Barták, sám lékař.

Podle něj i v dalších evropských zemích platí, že ztráta bezúhonnosti souvisí

pouze se spácháním úmyslného trestného činu v souvislosti s poskytováním zdravotní péče.

Lékaři nyní nesmějí své povolání vykonávat ani tehdy, když byli odsouzeni například za způsobení dopravní nehody. Zákaz výkonu povolání by měl nově postihnout jen ty zdravotníky, kteří byli odsouzeni za zanedbání péče o pacienta.

Bezúhonnými by naopak měli být i ti, jejichž trest byl z evidence rejstříku trestů vymazán. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová s rozšířením novely souhlasila.

Novelu o odborné způsobilosti lékařů, zubařů a lékárníků poslanci vložili do nesouvisejícího zákona o biocidních přípravcích, který se týká nakládání s látkami určenými k hubení škůdců.

Tuto množící se sněmovní praxi „přílepků“ a „legislativních bastardů“ senátoři opět kritizovali.

Senátor Richard Sequens (za US-DEU) v této souvislosti parafrázoval výrok římského řečníka Cicera. „Jak dlouho budete, poslanci, ještě zneužívat naší trpělivosti,“ zeptal se.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!