Senát důrazně požádal o zachování nemocnice v Žatci

nemocnice,chodba, sestra

Senát důrazně požádal ministerstvo zdravotnictví, Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) a Ústecký kraj, aby zachovaly nemocnice v Žatci na Lounsku včetně dětského a gynekologicko-porodnického oddělení.

Doporučil také, aby se nemocnice, která je spádová pro téměř 90.000 obyvatel regionu, stala plnohodnotnou součástí sítě zdravotnických zařízení. Senát rozhodl na základě petice, kterou podepsalo 18.000 lidí.

Zastupitelstvo kraje už dříve nemocnici podpořilo. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) senátorům řekl, že jeho úřad nemocnice neruší, ale nastavuje obecná pravidla a minimální požadavky na vybavení a kvalitu péče. Hájil nutnost nutnost optimalizace sítě nemocnic a lůžek a doporučil Žateckým, aby se obrátili na kraj. K záměru utlumit péči v žatecké nemocnici uvedl, že „v okolí je porodnic dost“. To popudilo senátora za Lounsko Marcela Chládka (ČSSD), který poukázal na mimo jiné na dobu dojezdu a stav silnic v regionu.

Ředitel VZP Pavel Horák řekl, že žatecká porodnice se už loni pohybovala na hraně 500 porodů za rok, což stanovili experti jako minimální limit, a ta prý letos už asi dosažena nebude. „Úbytek klientek v žatecké porodnici povede k tomu, že to oddělení stejně za krátký čas nebude ani ekonomicky, ani jinak životaschopné,“ uvedl.

Rokycanský senátor Luděk Sefzig (ODS) uvedl, že porody v menších nemocnicích jsou levnější než na klinikách. Sefzig také s odvoláním na primáře menších nemocnic řekl, že limitní počet porodů byl stanoven experty z velkých klinik. Senát na jeho návrh proto po dvě a půl hodiny trvající debatě vyzval ministerstvo, aby ustoupilo od stávajícího projektu optimalizace porodnic a nastavilo „optimální zpětné vazby“ mezi nemocnicemi, pojišťovnami a pacienty.

Horák podpořil zachování pediatrie a gynekologie v Žatci s tím, že budou poskytovat jen ambulantní péči. „Jsme přesvědčeni o tom, že ta oddělení mají zůstat v nemocnici, ale nedomníváme se, že při struktuře výkonů těch oddělení je nutné, aby měla lůžkovou část. Všechny ty výkony se dají provést v režimu jednodenní chirurgie nebo jednodenní hospitalizace,“ řekl Horák. Podotkl, že jednání ještě nejsou uzavřena.

Ředitel nemocnice Čestmír Novák namítl, že zrušení dvou ze čtyř oddělení by vedlo k jejímu zániku. „Není možné tu nemocnici nechat na jednom nebo dvou primariátech,“ prohlásil. Nemocnice Žatec je obecně prospěšnou společností, do které bylo nedávno investováno 300 milionů korun.

Senát důrazně požádal o zachování nemocnice v Žatci
Ohodnoťte tento článek!