Senát hlasy levice obvinil vládu z neústavnosti slovenské mise

Senát Parlamentu ČR

Senát hlasy levice rozhodl o tom, že vláda vysláním armádních lékařů na Slovensko porušila ústavu, neboť k tomu nebyla oprávněna. Stanovisko prosadila ČSSD, která má v horní komoře většinu.

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) jménem vlády pochybení odmítl, rozhodnutí označil za „politickou deklaraci“.

Usnesení schválilo 35 ze 43 přítomných senátorů, neboť občanští demokraté a část členů klubu TOP 09 a STAN těsně před hlasováním na protest opustili jednací sál. Tři jejich kolegové byli proti, lidovci se hlasování zdrželi. Senátorský klub ODS pak uvedl, že usnesením „oranžová většina“ v Senátu převzala roli Ústavního soudu a že se „odborářské vedení Senátu“ chová v rozporu s ústavou a zákonem o jednacím řádu horní komory.

Spor o misi možná u Ústavního soudu skončí. Naznačila to místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD). „Protože jen Ústavní soud může mít v této věci poslední slovo, měla by horní komora parlamentu jít do kompetenčního sporu,“ uvedla.

Hlasování předcházela zhruba hodinová pře o to, zda vláda rozhodovala v souladu se svými pravomocemi. Podle Vondry kabinet vyslal vojenské lékaře v souladu se svými ústavními pravomocemi na vojenské cvičení, které bylo pod názvem Slovenské zdraví 2011 dohodnuto se slovenskou stranou.

„Postup vlády byl z hlediska práva v pořádku,“ uvedl Vondra, Podle něj to dokládá stanovisko experta na ústavní právo Aleše Gerlocha. „Jasně konstatuje, že pomoc poskytnutá formou vojenského cvičení není v žádném případě krok, který by byl v rozporu s ústavou,“ řekl ministr.

Předsedkyně senátní ústavní komise Jiřina Rippelová (ČSSD) namítla, že podle Gerlocha bylo rozhodnutí v pořádku formálně. I Gerloch podle senátorky ve stanovisku naznačil pochybnosti o tom, zda byli v souladu ústavou posláni neozbrojení lékaři na vojenské cvičení, když bylo jejich úkolem poskytovat zdravotní péči civilnímu obyvatelstvu.

Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier uvedl, že žádné cvičení nebylo plánováno a bylo dodatečně „vykonstruováno“. „Takový postup je nepřijatelný. Vláda nemůže účelově vysílat vojenské jednotky do zahraničí pod záminkou vojenského cvičení, když reálný důvod je jiný,“ prohlásil Dienstbier.

Přehlížet to by podle něho znamenalo, že vláda by mohla podobně v budoucnu vyslat do ciziny bojové jednotky k potlačení odborářských protestů. „Každý ví v této zemi, že to žádné vojenské cvičení nebylo,“ řekl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Třicet vojáků bylo na Slovensko posláno na žádost tamní vlády, aby pomohli řešit krizi po hromadných výpovědích slovenských lékařů kvůli neuspokojeným mzdovým požadavkům. Armádní lékaři byli na Slovensku pět dní, protože slovenské vládě se mezitím podařilo dosáhnout s lékaři dohody o růstu jejich platů.

Vysláním vojáků se věcně zabýval také senátní výbor pro obranu, který tuto misi jednomyslně doporučil vzít standardně na vědomí. Vondra podotkl, že výbor měl možnost v případě pochybností navrhnout zrušení tohoto cvičení, nikdo z výboru to ale nenavrhl.

Ohodnoťte tento článek!