Senát je proti zákazu měnit nemocnice na obchodní společnosti

Zákaz přeměny nemocnic v krajích na obchodní společnosti, který prosazuje levice, není definitivní. Proti se podle očekávání postavil Senát, kde má převahu pravice. O zákazu tak bude muset znovu rozhodovat Poslanecká sněmovna…

PRAHA – Rozložení sil naznačuje, že by horní komoru mohla přehlasovat a zákaz znovu prosadit. O osudu návrhu by pak rozhodoval prezident Václav Klaus.

Zákaz byl součástí návrhu zákona o hodnocení a snižování hluku v životním prostředí. Senát dnes zákaz z předlohy vypustil a s touto a dalšími úpravami ji vrátil k novému hlasování sněmovně. Návrh na zamítnutí celé předlohy Senát neschválil.

V dolní komoře převažují zastánci zákazu přeměny nemocnic na obchodní společnosti, tedy sociální demokraté a komunisté. Ve dvousetčlenné sněmovně mají dohromady 111 hlasů.

Když počátkem listopadu sněmovna zákaz schválila poprvé, hlasovali s poslanci ČSSD, KSČM navíc i čtyři lidovci.

Zákaz přeměny nemocnic na obchodní společnosti byl jedním ze žhavých politických témat před listopadovými krajskými volbami. Hlavně ODS, která už před nimi měla ve vedení krajů nejsilnější pozici, vnímala zákaz jako snahu levice omezit sílu občanských demokratů. Volby nakonec skončily triumfem ODS a porážkou levice.

Levice obhajovala zákaz obavami, že by zisky nemocnic mohly po jejich přeměně na obchodní společnosti plynout do jiných oblastí než zdravotnictví a že by se nemocnice mohly soustředit jen na lukrativní obory, čímž by byla ohrožena dostupnost péče.

Argumenty pravice se opíraly o konkrétní zkušenosti nemocnic, které již mají změnu za sebou a ekonomicky se jim daří, aniž se péče o pacienty zhoršila. Samy kraje si od změny slibují lepší ekonomické výsledky ústavů.

Hejtmani krok Senátu vítají. „Forma, kdy poslanci závažnou věc, jako je transformace nemocnic nacpali do zákonu o hluku, mi přijde příliš podlá. Navíc je to zásah do pravomocí krajů, je to vlastnictví jiného subjektu než státu a je špatné, když se do něj zasahuje,“ uvedl královéhradecký hejtman Pavel Bradík (ODS).

Kraje loni převzaly od státu 81 ze 198 fungujících nemocnic. Pětinu už jich převedly na obchodní společnosti, ty jsou zatím stoprocentně vlastněny krajem, u dalších převod v krajských koncepcích plánují. Nyní je ve správě krajů 65 nemocnic.

Na přeměnu nemocnic na obchodní společnosti nemají shodný názor ani zdravotníci. Představitelé lékařské komory a lékařských odborů shodně s ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou (ČSSD) považují zákon znemožňující přeměnu nemocnic za přechodnou pojistku.

Soukromí lékaři a podnikatelé ve zdravotnictví, kteří by chtěli provozovat soukromé nemocnice, spokojeni nejsou.

„Od začátku jsme měli obavy z možného tunelování nemocnic. Domníváme se, že naše legislativní prostředí není takové, aby se dalo s přeměnou nemocnic na obchodní společnosti jednoznačně souhlasit,“ reagoval na rozhodnutí Senátu mluvčí České lékařské komory Pavel Kubíček.

Vít Klíma z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví doplnil, že resort se nestaví proti tomu, aby část zdravotnictví byla v soukromých rukou, ale musí

být splněn zásadní cíl, aby zdravotní péče byla dostupná pro všechny občany.

Zákaz přeměny nemocnic v krajích na obchodní společnosti není jediná iniciativa tohoto druhu.

Parlament se nyní chystá na debatu o návrhu zákona, na jehož základě má stát vytvořit síť spádových nemocnic s právní formou veřejných neziskových zdravotnických organizací.

I tento návrh má zamezit krajům nemocnice privatizovat, jak se to v některých regionech děje.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!