Senát možná upraví dodavatelskou povinnost distributorů léků

Senát možná upraví povinnost distributorů léků dodávat do lékáren požadované přípravky do dvou dnů. Horní komoře to dnes doporučil její zdravotnický výbor v rámci novely o léčivech.

Senátoři chtějí úpravou zákona vyhovět připomínkám antimonopolního úřadu. Debata se podle členky výboru Daniela Filipiová (ODS) vedla také o snížení ceny u léků využívaných v nákladné biologické léčbě, kterou ve Sněmovně prosadil předseda jejího zdravotnického výboru Rostislav Vyzula (ANO). Senátorka podotkla, že úprava v připojené změně zákona o veřejném zdravotním pojištění je nesouvisejícím přílepkem.

Novela má až o 40 procent (nyní až 32 procent) snížit cenu generik, tedy levnějších variant originálních léků. Opatření má podle Vyzuly zvýšit dostupnost cílené léčby a levnější varianty biologických léků, takzvaných biosimilars.

Minimálně úpravy čekají v Senátu také novelu o získávání specializované způsobilosti lékařů, která by měla zkvalitnit systém vzdělávání lékařů po promoci na lékařské fakultě. Jeho současnou podobu uvádějí lékaři jako jeden z důvodů pro odchod do zahraničí. Původní vládní návrh novely předpokládal snížení základních specializačních oborů o více než čtvrtinu, ze 46 na 33. Sněmovna ale schválila zachování 43 oborů, což bylo terčem kritiky v Senátu. Podle Filipiové by se měl počet oborů snížit v souladu s přáním České lékařské komory.

Novela by měla také zvýšit počet základních kmenů, které jsou součástí specializačního vzdělávání lékařů, a to ze 17 na 19. Vláda původně navrhovala 18 kmenů, poslanci přidali vedle onkologického kmene i kmen maxilofaciálně chirurgický. Délka vzdělávání v základním kmeni by se měla prodloužit ze dvou let na dva a půl roku. Umožní se ale souběžné studium ve dvou příbuzných specializačních oborech, tedy takových, které náležejí ke stejnému kmeni.

Ohodnoťte tento článek!