Senát poslal přesčasy lékařů prezidentovi

Titulní obrázek

Výjimka, která zvyšuje přesčasy lékařů proti ostatním zaměstnancům v průměru o osm hodin týdně a až o dvanáct hodin u lékařů záchranné služby, má platit do konce roku 2013. Zákonná pracovní doba lékařů tak stoupne v průměru až na 60 hodin týdně…

Senátoři se na svém středečním zasedání rozhodli nezabývat se novelou zákoníku práce, která má zvýšit přesčasy lékařů až na 20 hodin týdně, a přímo ji odeslali prezidentovi. K jejímu uvedení do praxe tak schází jen jeho podpis.

Výjimka, která zvyšuje přesčasy lékařů proti ostatním zaměstnancům v průměru o osm hodin týdně a až o dvanáct hodin u lékařů záchranné služby, má platit do konce roku 2013.

Zákonná pracovní doba lékařů tak stoupne v průměru až na 60 hodin týdně. Ostatním profesím zůstává maximální týdenní pracovní doba 48 hodin.

Přesčasy lékařů delší než osm hodin týdně budou podmíněné písemným souhlasem zaměstnance. Podle Milana Kubka, prezidenta České lékařské komory, která s novelou zásadně nesouhlasí, je však dobrovolnost takového souhlasu pofiderní. Delší přesčasy podle něj navíc ohrožují bezpečnost pacientů.

K novele má výhrady také Lékařský odborový klub (LOK). „Problémy s přesčasy se takto jen odkládají, místo aby se skutečně řešily,“ řekl Právu předseda LOK Martin Engel.

Prodloužení přesčasů je ale kompromisem ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) s druhou částí zdravotnických odborů, Odborovým svazem zdravotnictví a sociální péče. Nahrazuje původní Julínkův návrh, aby se lékařům o osm hodin prodloužila základní pracovní doba. To bylo nepřijatelné pro komoru i všechny odboráře.

Právo

Ohodnoťte tento článek!