Senát posoudí Rathovy nové změny ve zdravotnictví

Zdravotnictví asi čekají nové změny. Velká většina lékařů, ambulantních specialistů, psychologů a laboratoří by měla mít nárok na prodloužení smlouvy se zdravotní pojišťovnou. Lékařská komora má mít podle Ratha větší vliv na vyjednávání o cenách péče…

Musí ale zjistit i postoj dalších profesních sdružení lékařů a vycházet z většinového názoru, dodal ministr. Větší vliv má mít komora i na to, kdo z lékařů dostane osvědčení o tom, že splňuje předpoklady pro práci v zahraničí. Pravice proti Předlohu ale nyní posoudí Senát, kde má většinu pravice.

Rathovi se tak včera v dolní komoře podařilo prosadit další podstatné novinky. Sněmovna již dříve schválila například zákon o vzniku neziskových nemocnic. Hlavně občanští demokraté tvrdí, že Rathovi jde především o to zcela ovládnout české zdravotnictví.

Změny, které ministr prosazuje, podle ODS pacientům spíš uškodí. Rath naopak novinářům řekl, že novela pomůže stabilizovat situaci ve zdravotnictví, což podle něj pacientům prospěje. Novela mimo jiné pojišťovnám ukládá uzavřít smlouvu s neziskovými nemocnicemi. Ratha kritizují nejen opoziční občanští demokraté, ale i část zdravotnické veřejnosti.

Kritika i od zdravotníků

Někteří lékaři a lékárníci už proti jeho politice uspořádali demonstraci a nevylučují, že v květnu uspořádají generální protest. Tvrdí, že kroky ministra Ratha omezují péči pro pacienty a dostávají řadu zdravotníků do existenčních problémů. Ministr před několika dny uvedl, že hodlá ubrat na razanci při prosazování svých záměrů, zachová však cíl, který mu vytyčil premiér Jiří Paroubek.

Metro

Ohodnoťte tento článek!