Senát pravděpodobně schválí zrušení souhlasu obou rodičů s léčbou dítěte

Senát Parlamentu ČR

Senátorskou novelu ČSSD, která má zejména zrušit povinný souhlas obou rodičů se zvolenou léčbou dítěte, horní komora zřejmě schválí. Téměř jednomyslně to ve středu doporučil senátní ústavně-právní výbor.

Podobnou novelu nově předložil sněmovně také ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) jako poslanec, a to spolu se zástupci ODS, VV a LIDEM. Sněmovna tak zřejmě bude oba návrhy projednávat souběžně.

Souhlas obou rodičů zavedl nový reformní zákon o zdravotních službách, způsobil tím ale problémy rodinám i zdravotnickým zařízením. Získat souhlas v případech, kdy rodiče žijí odděleně, bylo mnohdy nemožné. Podle Dagmar Zvěřinové (ČSSD) prý kvůli tomu bývají podpisy nepřítomného rodiče dokonce falšovány.

Senátorská novela, kterou připravovaly Česká lékařská komora (ČLK) a Svaz pacientů, má podle jejích autorů odstranit nejzákladnější byrokratické překážky. Zrušila by také povinnost lékaře požadovat od pacienta po uplynutí 30 dnů nový informovaný souhlas s léčbou.

Stavovské organizace by znovu mohly nahlížet do zdravotnické dokumentace, když by řešily stížnost na lékaře, zubaře a lékárníky. Upřesnit by se měla i formulace o použití omezovacích prostředků vůči pacientovi.

Změn se ale ještě dočká ustanovení, podle něhož by lékaři nemuseli oznamovat soudu upoutání pacienta na lůžko například po operaci kvůli zajištění jeho bezpečnosti. Navrhovaná osmihodinová lhůta pro toto opatření by se podle senátorů mohla zkrátit, když ne zcela zrušit.

Hegerova novela v tomto ohledu počítá s tím, že omezení pohybu pacienta nebude lékař oznamovat soudu v případě, jestliže „prokazatelným způsobem“ získal dodatečný pacientův souhlas ve čtyřiadvacetihodinové lhůtě.

Senát pravděpodobně schválí zrušení souhlasu obou rodičů s léčbou dítěte
Ohodnoťte tento článek!