Senát prý bude podporovat úplné zrušení regulačních poplatků

Poplatky

Senát bude podporovat úplné zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví. Horní komora, v níž má většinu levice, to uvedla k petici České lékařské komory za zachování kvalitního zdravotnictví. Senát se také postavil proti snižování veřejných výdajů na zdravotnictví a žádá revizi úhrad léčiv, především doplatků.

„Regulační poplatky nesplňují deklarovaný záměr. Senát bude proto při projednávání novel zákonů podporovat úplné zrušení poplatků,“ stojí v usnesení, které navrhl už v srpnu zdravotnický výbor horní komory. Píše se v něm také o potřebě revize indikačních seznamů pro lázeňskou léčbu i nutnosti zvýšit platby za státní pojištěnce.

O zvýšení těchto plateb o 4,7 miliardy korun ročně bude Senát rozhodovat na návrh úřednické vlády v demisi dnes. Patrně je schválí.

Petice pochází z první poloviny roku, tedy z doby vlády koaliční vlády Petra Nečase (ODS). Podepsalo ji podle prezidenta ČLK Milana Kubka 131 000 lidí.

„Změnilo se klima, je zde dobrá vůle. Ale ta sama o sobě nestačí,“ podotkl dnes Kubek. Podle něho potíže trvají a je nutné je řešit. Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) a Jan Žaloudík (za ČSSD) poukazovali na to, petice bude aktuální. „Petici si dejme na viditelné místo, když se bude sestavovat vládní prohlášení,“ řekla Gajdůšková.

Signatáři petice nesouhlasí se snižováním veřejných výdajů na zdravotnictví. Nechtějí platit stále více za údajně předražené léky a mají obavu, že pokud by o všem rozhodovaly zdravotní pojišťovny, jak to plánoval exministr Leoš Heger (TOP 09), budou muset k lékaři nebo do nemocnice cestovat zbytečně daleko.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!