Přejít na obsah

Senát schválil spravedlivější přerozdělování pojistného, zbývá už jen podpis prezidenta

zpět
21.4.2017
*MZ, Ministerstvo zdravotnictví ČR
zvětšit*MZ, Ministerstvo zdravotnictví ČR
Autor: Leoš Chodura

*MZ, Ministerstvo zdravotnictví ČR | Autor: Leoš Chodura

 

Zákon, kterému již ke schválení chybí jen podpis prezidenta, zavádí spravedlivější rozdělení prostředků mezi zdravotní pojišťovny, kdy na chronicky nemocné pojištěnce pojišťovny z přerozdělování obdrží částku, která odpovídá průměrným nákladům na léčení dané chronické choroby.

Zdravotní pojišťovny s vyšším podílem chronicky nemocných klientů tedy v novém systému dostanou z přerozdělování více peněz. Návrh obohacuje současný systém přerozdělování založený výhradně na demografických ukazatelích o tzv. farmaceuticko-nákladové skupiny, zkráceně PCG. Nové nákladové skupiny umožní zohlednit při přerozdělování pojistného vyšší výdaje zdravotních pojišťoven, které jsou spojeny například se zvýšenou spotřebou léčivých přípravků a další péče u chronicky nemocných pacientů. Novela také zachovává systém kompenzací za mimořádně nákladné pojištěnce, přičemž jej dále rozvíjí tak, aby tyto náklady byly zohledněny ve větší míře než doposud.

„Chceme zavést spravedlivý model přerozdělení pojistného, který zohlední skutečné výdaje zdravotních pojišťoven na léčbu nákladných diagnóz. Věřím, že novela v konečném důsledku zvýší komfort chronicky nemocných pacientů a také bude motivovat pojišťovny k rozvoji preventivních programů. Zákon reaguje na fakt, který dosud není v praxi dostatečně zohledněn, a to že chronicky nemocní pacienti představují pro systém z hlediska zdravotního pojištění vyšší náklady,“ uvedl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík poté, co senátoři bez pozměňovacích návrhů schválili návrh novely zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění. Očekáváme, že reforma povede k většímu důrazu na preventivní programy zdravotních pojišťoven zaměřené na chronické nemoci zohledňované v novém systému přerozdělování, neboť vhodně organizovaná prevence může výrazně zlepšit ochranu zdraví lidí a v důsledku i snížit náklady na léčbu chronicky nemocných.

Pokud novelu zákona 592/1992 Sb. o pojistném na veřejné zdravotní pojištění podepíše prezident, měla by vejít v účinnost 1. ledna 2018.


Komentovat článek: Senát schválil spravedlivější přerozdělování…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Senát schválil spravedlivější přerozdělování…

Komentáře

1 komentář
sony Myslím si  | 21. 04. 2017 10:05

že solidarity mezi pojištěnci je příliš. Zejména by se měla snížit v případě, kdy si pacient prokazatelně z větší části chronickou nemoc zavinil sám. Naopak by se měly v nákladech léčby zvýhodnit nemoci, kterým se nedá účinně předcházet, a to zejména u dědičných a vrozených poruch. Snad by to nebyl složitý problém ani pro odborníky ani pro administrativu, i když se o tom mluví strašně dlouho.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné