Přejít na obsah

Senát schválil výraznější varování před škodlivostí kouření

zpět
28.4.2016
kouření, kuřáci, nikotinismus, smrt,
zvětšitkouření, kuřáci, nikotinismus, smrt, Zdroj: pica4u.ru

kouření, kuřáci, nikotinismus, smrt, | Zdroj: pica4u.ru

 

Varování před škodlivostí kouření bude na krabičkách cigaret ještě letos výraznější. Změny přinese novela o potravinách, kterou schválil Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Novelu je třeba kvůli hrozbě unijních sankcí přijmout do 20. května. Doprodej cigaret v dosavadních baleních by měl být možný ještě následující tři měsíce. Postupně by se tak na krabičkách českých cigaret měla kromě psaného objevit i obrazová varování před škodlivostí kouření, a to v podobě schválené Evropským parlamentem. Připraveno je 42 variant ve třech souborech, každý z nich by se měl užívat rok. Varování budou muset zabírat minimálně 65 procent obalu. Budou muset být i na elektronických cigaretách.

Ceny cigaret by se podle českých výrobců neměly kvůli změně podoby krabiček zvýšit. Vládní novela ale počítá s tím, že změna bude znamenat pro výrobce jednorázové náklady 200 až 300 milionů korun. Zavedení důraznějšího varování před škodlivostí kouření by mělo snížit počet kuřáků v Česku o dvě až tři procenta. Spotřeba cigaret v Česku v uplynulých letech podle ČSÚ postupně klesala, předloni to bylo 1950 cigaret na obyvatele.


Komentovat článek: Senát schválil výraznější varování před…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Senát schválil výraznější varování před…

Komentáře

1 komentář
občan Mají tam asi dlouhé vedení !  | 28. 04. 2016 09:53

Jinde to bylo už dávno, třeba takový nový vzor USA a tam vědí, co činí! Jen Kubera kuřák + modrý Marek Benda pro své kuřáctví činí příkoří mnoho let nekuřákům v ČR. EU nás kope 5 let do zadku a rezistence proti kouření je neskutečně vleklá, včetně unoformního značení karabiček cigaret! Pan Zelený to napsal dávno" Neučte se z vlastních chyb politioké, když jinde to dávno vyřešili a stačí to jen převzít a neplýtvat časem a penězi daňových poplatníků!! občan

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné