Senát schválil zrušení 30korunových poplatků pro děti do 18 let

Titulní obrázek

Po několikahodinovém jednání včera Senát na návrh ministryně zdravotnictví Daniely Filipiové (ODS) schválil 74 hlasy ze 77 přítomných osvobození od třicetikorunových poplatků v ordinacích u dětí do 18 let a snížení ochranného limitu u dětí a seniorů nad 65 let na 2500 korun…

Poplatek 30 korun za položku na receptu by se neměl platit, jest -liže doplatek za lék přesáhne 30 korun. Bude-li nižší, poplatek 30 korun se platit bude.

Nadále mají i děti platit 60 Kč za každý den hospitalizace v nemocnici a 90 Kč na pohotovosti.

Návrh zákona se nyní vrací do Sněmovny, pokud jej podpoří 101 poslanců, mohl by začít platit od 1. dubna. Kompromis tak prošel hlasy koalice i za pomoci soc. dem., i když prioritou ČSSD zůstává úplné zrušení poplatků.

Proti senátnímu návrhu byl jen bývalý ministr zdravotnictví, senátor Tomáš Julínek (ODS). Dva sociální demokraté, Pavel Lebeda a Josef Řihák, se zdrželi.

„Je to velmi malý kompromis. Vadí nám, že nebyli od poplatků osvobozeni senioři. Poradíme se, co dál,“ řekl Právu David Rath.

Rath v Senátu předkládal rozhodnutí Sněmovny z loňského prosince, kterým se ruší všechny poplatky ve zdravotnictví.

„Senátorský návrh půjde znovu do Sněmovny a my se pokusíme získat 101 hlas, aby byl přehlasován, a tedy platilo původní rozhodnutí Sněmovny, to je zrušení všech poplatků,“ řekl Rath.

Výhrady měl i exministr Julínek: „Osvobození dětí do 18 let je politický kompromis, stejně jako snížení limitu na 2,5 tisíce. S tím se původně nepočítalo,“ řekl Právu Julínek.

Tento kompromis ale vyjednala nová ministryně zdravotnictví a kývl na něj ještě před jednáním Senátu jak premiér Mirek Topolánek (ODS), tak i rebelující zelené poslankyně Věra Jakubková a Olga Zubová. Lidovecký poslanec Hovorka se ale domnívá, že je to málo. Ještě před uvedeným hlasováním Senát zamítl zrušení všech poplatků tak, jak jej schválila Sněmovna v prosinci loňského roku.

Pro zrušení bylo 32 senátorů, proti 40 a ke schválení bylo zapotřebí 39. Sociální demokraty v zamítnutí všech poplatků podpořil jen Václav Jehlička z KDUČSL a komunisté Vlastimil Balín, Marta Bayerová a Václav Homolka. Proti návrhu byli všichni senátoři ODS, dále senátoři KDU-ČSL.

Rozhodnutí Senátu předcházela několikahodinová rozprava. Nepřinesla ale nová fakta. Jen se v ní opět do sebe pustili poslanec Rath, který předkládal návrh Sněmovny na zrušení všech poplatků, a bývalý ministr Julínek.

Rath uvedl, že Julínek i premiér Topolánek by měli zkusit žít za šest až sedm tisíc korun měsíčně, což je běžný měsíční příjem důchodců. Dodal, že tisíce lidí přestaly docházet k lékaři a užívat léky na svá chronická onemocnění a to se zdravotnictví vymstí. „Devadesát pět procent důchodců si skutečně nežije nad poměry,“ řekl Rath.

Julínek: péče se přestala nadužívat

Naproti tomu exministr Julínek argumentoval, co vše dobrého poplatky přinesly. Podle jeho slov poklesla návštěva lékařské služby první pomoci o 40 procent, položky na receptu o 30 procent a vydaných balení léků o 15 procent, návštěvy ambulantních specialistů o 17 procent. Naopak stoupl počet preventivních prohlídek o 18 procent. Je to prý důkaz, že se přestala nadužívat lékařská péče.

Podle jeho slov ochranný limit 5000 korun na poplatky a doplatky za léky loni překročilo 20 tisíc lidí. To je ale jen šestina odhadu ministerstva zdravotnictví.

Julínek to zdůvodnil tím, že ministerstvo vycházelo z údajů, kdy nebyla přesná statistická data o čerpané péči. Vyzval pak poslance, aby neměnili poplatky. „Musíte je pro letošní rok vnímat jako protikrizové opatření.“ Ještě dodal, že „celkové náklady důchodců, které investují na zdraví, jsou 4 % ze všech nákladů, které mají. Čtyři procenta! Celkem je to 2,4 % v české populaci, co dávají na zdraví.“

Senátor ČSSD Jiří Dienstbier uvedl, že „pro lidi, kteří mají desetkrát, patnáctkrát nižší příjem, než máme my tady v Senátu, těch 90 Kč a 150 Kč atd. je velice velká zátěž“.

Soc. dem. Karel Korytář uvedl, že poplatky měly likvidační dopad, například na rodiny s dětmi. Naopak senátor Jiří Nedoma (ODS) se domnívá, že zavedení poplatků znamenalo změnu myšlení lidí. „Dokonce ve svém regionu mám i některé domovy důchodců, kde jsem nenašel ani jednoho důchodce, který by si na toto (poplatky) stěžoval.“

Václav Pergl, Právo

Senát schválil zrušení 30korunových poplatků pro děti do 18 let
Ohodnoťte tento článek!