Senát se má zabývat okolnostmi mise armádních lékařů na Slovensku

Senát

Senát, v němž má většinu opoziční ČSSD, se bude zabývat okolnostmi vyslání českých armádních lékařů na Slovensko. Rozhodl o tom organizační výbor horní komory, sdělila ČTK senátní tisková tajemnice Pavlína Heřmánková. Schůze horní komory začne ve středu.

Sociální demokraté se ke slovenské misi vojenských lékařů stavěli kriticky už v době jejího schválení vládou na sklonku minulého týdne. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) v pátek vyzval premiéra Petra Nečase (ODS) ke sdělení, zda a kdy toto zahraniční působení českých vojáků předloží ke schválení parlamentu. Schválení ale podléhá pouze angažmá českých vojáků v cizině, je-li delší než 60 dní.

Tak dlouhý pobyt českých lékařů na Slovensku nebude třeba. Slovenská vláda se už s lékařskými odbory dohodla na ukončení protestu místních doktorů.

Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) i tak označila vyslání vojáků bez souhlasu parlamentu za překročení ústavních pravomocí vlády. „Vláda může rozhodnout o vyslání ozbrojených sil na 60 dní jen v přísně ustanovených případech. Žádný z nich nelze vztáhnout na případ týkající se vnitrostátních politických problémů či jednání o platech v kterékoliv další zemi,“ sdělila ČTK.

Vláda schválila vyslání třicítky vojenských lékařských odborníků na pomoc slovenským nemocnicím, jejichž chod ochromily hromadné odchody slovenských doktorů kvůli nesplněným mzdovým požadavkům. Byli nasazeni do čtyř nemocnic. Slovenské odbory nakonec ustoupily a přijaly nabídku na postupný nárůst základních platů lékařů.

Ohodnoťte tento článek!