Senátor Sušický: Vyhlášky odporují zákonům

Pavel Sušický, senátor za ODS, se 26 kolegy podal dvě ústavní stížnosti na ceny léků. I když zákon o veřejném zdravotním pojištění garantuje občanům alespoň jeden bezplatný lék v každé ze tří stovek skupin, v nové vyhlášce to podle Pavla Sušického neplatí…

Ministerstvo zdravotnictví vydává vyhlášky odporující českým zákonům. Tvrdí to

„Jde o léky užívané při infarktu myokardu, na špatnou srážlivost krve, gynekologické záněty či vysokou hladinu tuku v krvi. Tyto léky jsou přitom nezbytné pro záchranu zdraví i života,“ tvrdí senátor a oční lékař.

Eva Ptáková z Lékárny Dobětice potvrdila, že několik dní po zavedení vyhlášky musela stejně jako ostatní lékárníci čelit náporu rozzlobených pacientů, kteří se dožadovali bezplatného léku.

„I dnes třeba dvakrát denně vysvětluji lidem problematiku úhrad zdravotních pojišťoven za léky,“ řekla lékárnice. Situace se ale podle ní postupně uklidňuje tak, jak farmaceutické firmy pomalu snižují cenu léku a tím klesají i doplatky pro pacienty.

Nová vyhláška o výši doplatků zamíchá cenami každé čtvrtletí a vždy trvá nejméně měsíc, než se situace uklidní. Za některé léky se totiž doplácí víc, za jiné míň. Zmatený pacient pak většinou netuší, kolik bude doplácet.

„Ve městě se zastavím na cestě z chalupy jen občas, abych si léky koupil v předstihu, ale vždy se v lékárně rozzuřím doběla. A to přitom beru léky na cholesterol, kde ty moje prášky jsou najednou s doplatkem, i když nebyly,“ tvrdí důchodce Jan Šrámek.

Lékárníkům vadí, že ministerstvo zdravotnictví nepřipravuje vyhlášku o lécích s předstihem, aby předešlo chaosu. Ministerstvo se prostřednictvím své mluvčí Jany Kocové brání tím, že vyhláška je připravována včas, ale chyba je na straně lékáren.

Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba v otevřeném dopisu ministryni zdravotnictví Miladě Emmerové upozornil na to, že lékárny dostaly vyhlášku o cenách léků jen čtyři dny před změnou.

„Lidé pak v lékárnách nadávají, že připlácejí za léky, na které by neměli,“ řekl Lubomír Chudoba. Pavel Sušický argumentuje i tím, že ve vyhlášce jsou špatně stanoveny úhrady či je tam označen bezplatný lék, který se už nevyrábí.

„Neprůhlednost stanovení cen a úhrad léků vadí i Mezinárodní asociaci farmaceutických společností, která podala stížnost na Českou republiku k Evropské komisi.“

PACIENTI SE DIVÍ

* I když zákon o veřejném zdravotním pojištění garantuje občanům alespoň jeden bezplatný lék v každé ze tří stovek skupin, v nové vyhlášce to neplatí.

* Senátoři proto podali dvě ústavní stížnosti.

* Jde například o léky užívané při infarktu myokardu, na špatnou srážlivost krve, gynekologické záněty či vysokou hladinu tuku v krvi.

* Neprůhlednost stanovení cen a úhrad léků vadí i Mezinárodní asociaci farmaceutických společností. Ta se proto rozhodla podat stížnost na Českou republiku až k Evropské komisi.

TOMÁŠ PRCHAL,

Deníky Bohemia

Senátor Sušický: Vyhlášky odporují zákonům
Ohodnoťte tento článek!