Senátoři chtějí jiná pravidla o cenách zdravotní péče než Rath

Senátoři chtějí novelou zákona o zdraví lidu upravit dohodovací řízení o úhradě zdravotní péče pro druhou polovinu letošního roku jinak, než jak to navrhuje ministerstvo zdravotnictví. Uvedl to předseda senátorů ODS a její stínový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek…

Praha – V novele by kromě toho podle něj měl zůstat v podstatě jen původní záměr, tedy posílení práva pacienta nahlížet do své zdravotní dokumentace. Souhlasí také s pravidly, která mají umožnit zapsat zahraniční lékaře do České lékařské komory.

Ostatní návrhy, které byly do normy vtěleny na popud ministra zdravotnictví Davida Ratha „nekorektně bez předchozího projednání“, by podle Julínka senátní verze obsahovat neměla. „Největším problémem je ustanovení, které by upravilo dohodování cen na druhé pololetí roku 2006. Proti ministerskému návrhu jsou výhrady a hledáme nějaké řešení, jak to udělat,“ uvedl Julínek. Čas na to zbývá v podstatě jen do pátku vzhledem ke lhůtě, kterou má Senát na projednání novely.

Novela počítá s tím, že ministerstvo by výši úhrad zdravotní péče z veřejného zdravotního pojištění a způsob jejich výpočtu na druhou polovinu roku stanovilo vyhláškou, pokud by se zástupci pojišťoven a nemocnic na cenách nedohodly do konce května. Stejnou pravomoc by ministerstvo mělo v případě, pokud by taková dohoda odporovala „požadavkům na zajištění kvality a dostupnosti zdravotní péče, fungování systému zdravotnictví a jeho stabilitu v rámci finančních možností systému veřejného zdravotního pojištění“. Rathovi se do zákona ve sněmovně podařilo prosadit také například posílení pozice České lékařské komory (ČLK), větší závaznost výběrových řízení pro pojišťovny nebo jejich povinnost uzavřít smlouvu s neziskovými nemocnicemi. Zákon o vzniku jejich sítě Senát minulý měsíc odmítl, neboť by podle něj vedl k likvidaci ostatních nemocnic.

Hlavně občanští demokraté tvrdí, že ministrovi jde především o to zcela ovládnout české zdravotnictví. Změny, které prosazuje, podle ODS pacientům spíš uškodí. Rath zase říká, že novela pomůže stabilizovat situaci ve zdravotnictví, což pacientům prospěje. ČLK má získat novelou větší vliv na vyjednávání o cenách péče. O tom podle Ratha, který před jmenováním do ministerské funkce stál v čele této komory, nyní rozhoduje jen ministerstvo.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!