Senátoři ODS a lidovci dali ústavní stížnost na rámcové smlouvy

Senátoři ODS a KDU-ČSL předložili dnes Ústavnímu soudu návrh na zrušení vyhlášky o rámcových smlouvách, kterou vydal ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). Za senátorský klub ODS to sdělil Jaroslav Mitlener. Podle něj neměl ministr k vydání vyhlášky oprávnění…

Praha – ČTK zjistila, že zdravotní pojišťovny budou postupovat podle napadené vyhlášky, dokud ji soud nezpochybní a ministerstvo nevydá novou.

Mitlener uvedl, že ministerstvo může vydat rámcové smlouvy vyhláškou, jen když zahrne dohody mezi pojišťovnami a poskytovateli. „V době vydání vyhlášky ovšem žádných dohod v rámci dohodovacího řízení ještě dosaženo nebylo,“ vysvětlil.

V krátké době je to už druhá ústavní stížnost zákonodárců na výsledek práce ministra Ratha. V pondělí 3. července podali senátoři ODS stížnost na zákon o neziskových nemocnicích a požadovali jeho zrušení. Příští týden bude mít hotové podklady pro ústavní stížnost Česká lékárnická komora. Chce se s poslanci dohodnout, aby podali stížnost na vyhlášku, kterou Rath zjednodušil podmínky pro vznik výdejen léků.

„Rámcové smlouvy jsou zatím součástí platného právního řádu, vyšly ve sbírce zákonů, musíme podle nich postupovat, dokud je nikdo nezruší,“ řekla ČTK ředitelka Zaměstnanecké pojišťovny Škoda Darina Ulmanová. Potvrdil to i ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák. Řekl, že i kdyby někdo chtěl s uzavřením nové smlouvy počkat, až se situace vyjasní, má smluvní jistotu do konce roku.

Smlouvy zdravotních pojišťoven s poskytovateli péče končily 30. června, pojišťovny je prodloužily do konce roku, aby byl čas vypracovat ze vzoru rámcových smluv takzvané typové smlouvy, které upravují podmínky pro jednotlivé druhy zdravotní péče.

Ředitelé pojišťoven již rozeslali návrhy typových smluv poskytovatelům, aby se k nim do 21. července vyjádřili. Zařízením v nich nabízejí smlouvu na dobu neurčitou, jak požaduje ministr. Podle ředitelů je to pro pojišťovny do určité míry nevýhodné, protože nemohou ze sítě vyřadit zařízení, která považují za nadbytečná nebo špatná. Smlouvu musí dostat každý, kdo ji měl dosud.

Praktickým lékařům se nelíbí, že smlouvu musejí uzavřít, i kdyby nechtěli, a že podle smluv musejí ordinovat sedm hodin denně. Mluvčí Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek řekl, že postup ministra při vydání vyhlášky považuje za protiprávní. „Předpokládám, že rozumní lékaři vyhlášku protiprávně vydanou nerespektují a ordinační hodiny nezměnili,“ prohlásil.

Podle Ratha ordinují někteří lékaři jen čtyři hodiny denně a mají za to od pojišťoven zhruba 100.000 korun měsíčně. Jelínek to označil za lež. Lékaři zajišťují vedle ordinace i návštěvní službu a další práce pro pojišťovnu. Z peněz od pojišťoven hradí provoz a platy personálu.

ČTK

Senátoři ODS a lidovci dali ústavní stížnost na rámcové smlouvy
Ohodnoťte tento článek!