Senátoři podali ústavní stížnost kvůli zaměstnaneckým pojišťovnám

Skupina 19 senátorů podala ústavní stížnost, v níž napadají některá ustanovení zákona o zaměstnaneckých zdravotních pojišťovnách. Chtějí umožnit jejich klientům, aby si měli právo rozhodnout, kdo zasedne ve správní a dozorčí radě jejich pojišťovny.

Nyní zákon dává moc dosazovat členy správních a dozorčích rad politikům a největším zaměstnavatelům, případně odborovým organizacím.

„Přímé zapojení pojištěnců zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven, kterými je velká část českých občanů, do voleb orgánů těchto významných veřejných institucí, může zdravotnický systém posunout na vyšší úroveň a podpořit dialog mezi pacienty, lékaři a pojišťovnami,“ zdůvodnila stížnost v prohlášení její iniciátorka Alena Dernerová ze senátorského klubu ANO.

Ústavní soud podle mluvčí Miroslavy Sedláčkové obdržel stížnost v úterý. Jako soudce zpravodaj ji dostal na starost podle rozvrhu práce Radovan Suchánek, o výsledku bude rozhodovat celé plénum, tedy sbor všech ústavních soudců. Soud podobné návrhy zpravidla řeší devět měsíců až rok. Kromě sporných částí zákona návrh směřuje také proti vyhlášce, jež upravuje volební řády dozorčích a správních rad pojišťoven.

Senátoři chtějí v zákoně o zaměstnaneckých pojišťovnách zrušit ty části, které klientům znemožňují kontrolu hospodaření. Toky peněz v pojišťovnách hlídají právě správní a dozorčí rady. V Česku působí šest zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven, které hospodaří se zhruba 150 miliardami korun. Pojištěno je u nich asi 40 procent obyvatel, tedy kolem čtyř milionů lidí.

„Orgány své zdravotní pojišťovny by si skutečně měli volit samotní klienti. Kdokoliv z klientů by měl mít také možnost se o místo ve správní radě ucházet a v těchto volbách kandidovat,“ řekla serveru Aktuálně.cz Dernerová. Kromě ní jsou pod stížností podepsáni jsou experti na zdravotnictví včetně šéfa senátního zdravotnického výboru Jana Žaloudíka (ČSSD).

Zaměstnanecké pojišťovny jsou sice veřejné instituce, které hospodaří s veřejnými penězi, na jejich kontrole se ale podílejí jen politiky vybraní zástupci ministerstev, největších zaměstnavatelů a odborů. „Většinou jsou tam dosazeni jen proto, aby hájili jejich zájmy,“ tvrdí Dernerová.

Podle advokáta Štěpána Holuba, který senátorům s ústavní stížností pomáhá, se nyní mohou peníze zdravotních pojišťoven utrácet nejen v zájmu klientů, ale také různých politicko-ekonomických skupin. Peníze může rozhazovat také vedení pojišťovny, například za luxusní limuzíny nebo honosná sídla, řekl Holub. Podle serveru tak naráží na Zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra, která nakoupila auta pro své vedení, a správní rada to bez problémů posvětila. Lidé přitom do pojišťoven posílají peníze povinně, jinak jim hrozí pokuta.

Zaměstnaneckým pojišťovnám podle serveru případná změna nevadí. Ředitel Oborové zdravotní pojišťovny Ladislav Friedrich ale řekl, že pravidla by měla být stejná pro všechny, tedy i pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, která mezi zaměstnanecké pojišťovny nepatří.

Účast klientů v kontrolních orgánech zaměstnaneckých pojišťoven byla možná do března 2006, píše Aktuálně.cz. Do zákonných pravidel pak ale podle serveru zasáhl nejprve exministr zdravotnictví David Rath (dříve ČSSD) a později jeho nástupce Tomáš Julínek (ODS).

Nová pravidla pro chod a kontrolu pojišťoven, která počítala s obnovenou účastí pojištěnců v kontrolních orgánech, chtělo prosadit ministerstvo zdravotnictví vedené Leošem Hegerem (TOP 09). „Nešlo to prosadit, takže jsme tuto myšlenku nakonec opustili,“ říká bývalý ministr Heger.

Ohodnoťte tento článek!