Senátoři pomohli VZP k miliardám

Až o dvě miliardy korun ročně si v příštích letech již téměř jistě polepší Všeobecná zdravotní pojišťovna na úkor konkurenčních pojišťoven. Senátoři z velké části podpořili zákon, který zavádí stoprocentní přerozdělení peněz vybraných na zdravotním pojištění…

Zákon, který sepsala ještě bývalá ministryně zdravotnictví Marie Součková, sice včera vrátili poslancům s pozměňovacími návrhy. Většinou ale jde jen o dílčí změny.

VZP přerozdělené peníze dostane později, než navrhovala Součková. Původně jí měly přijít již letos v polovině roku. Senátoři ale po konzultacích se zdravotními pojišťovnami prosadili postupné zavádění nových pravidel.

„Náběh systému jsme rozložili do dvou let,“ říká senátor a stínový ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek.

Naplno by se mělo nové přerozdělování rozběhnout až od roku 2007. Od ledna příštího roku dostane Všeobecná zdravotní pojišťovna jen menší část peněz.

Stoprocentní přerozdělení ospravedlňují statistiky. Všeobecná pojišťovna má nejvíce starších pacientů i těch s nejnákladnějšími diagnózami.

Zatímco VZP stál předloni průměrný pojištěnec 13 800 korun, oborové pojišťovny jen 11 900 korun.

„Pokud je v republice zhruba do deseti lidí s Gaucherovou nemocí, tak právě ta desítka bude u nás,“ říká její mluvčí Jiří Suttner. Léky takového jednoho pacienta přitom vyjdou na pět miliónů korun ročně.

Podle pozměňovacích návrhůSenátu pozice ředitele VZPoslabí – ale ne tolik, jak plánovaliposlanci.

Menší pojišťovny ale tvrdí, že na přerozdělování všech peněz doplatí především jejich klienti.

Ti nyní za „ušetřené“ peníze dostávali nadstandardní služby. Po změnách se jim sníží možnost vybrat si nadstandard. Pojišťovny se pravděpodobně přestanou předhánět v doplatcích za brýle nebo v tom, kdo zaplatí jaký ozdravný kurs či lyžařský výcvik pro děti.

Bič na Musílkovou

I když si největší česká zdravotní pojišťovna díky novým pravidlům pomůže, pozice její ředitelky Jiřiny Musílkové se paradoxně zhorší. „Dosud je prakticky neodvolatelná,“ říká ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi.

Ten se domnívá, že Musílková jako manažerka zadlužené pojišťovny zklamala a měla by proto odejít.

Novela umožní případné sesazení ředitele VZP. Podle sněmovního návrhu měli odvolávat šéfa pojišťovny poslanci. To se ale senátorům nelíbilo a prosadili pozměňovací návrh, podle kterého se tak bude moci dít jen na návrh správní rady pojišťovny.

Chtějí tak vyloučit možné snahy o politické ovlivňování vedení VZP.

Právě kvůli pozměňovacím návrhům se novela zákona o všeobecné pojišťovně ještě jednou vrátí na stůl poslanců. Ti ji buď schválí v senátním znění, nebo ji budou muset přehlasovat většinou sto jednoho hlasu.

Zákon má však velkou šanci na schválení právě v senátní podobě. Ministr (a poslanec za ČSSD) Kubinyi prohlásil, že návrhy horní komory jsou rozumné.

JAK SE BUDOU PŘESOUVAT PENÍZE NA ZDRAVOTNICTVÍ MEZI POJIŠŤOVNAMI:
„Vyhraje“ VZP
Největší česká zdravotní pojišťovna má nejvíce starších (a tím pádem nákladnějších) klientů. Navíc jsou u ní pojištěni pacienti se složitými chorobami. Například léky pro hemofiliky stojí zhruba milión korun ročně. Právě na tyto pacienty dostane VZP peníze, celkem téměř dvě miliardy korun.
Prodělají ostatní pojišťovny
Na stoprocentní přerozdělení doplatí ostatní zdravotní pojišťovny. Například oborová zdravotní pojišťovna přijde o jednu z šesti vybraných miliard.
Výhra, ale pomalá
Původně se k miliardám měla dostat všeobecná pojišťovna již letos. Senátoři ale schválili postupné zavádění systému až do roku 2007.

Aleš Vojíř, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!