Senátorka: Zákon o neziskových nemocnicích je diskriminační

Přerovská senátorka Jitka Seitlová (za hnutí Nezávislí) apeluje na poslance Olomouckého kraje, aby zabránili přijetí zákona o veřejných neziskových nemocnicích. Zákon je podle ní ke zdravotnickým zařízením, která nejsou do sítě těchto nemocnic zařazena, diskriminující…

Olomouc – Zástupci sociálních demokratů to ale popírají. Senát návrh zákona zamítl, znovu by se jím měli zabývat poslanci na schůzi během poloviny dubna. Proti návrhu hodlají vystoupit krajští poslanci za ODS i KDU-ČSL. Hlasovat pro něj naopak budou zástupci za ČSSD i komunisté.

„Zákon vytváří nerovné podmínky mezi zdravotnickým zařízeními. Již ve chvíli, kdy nabude účinnosti, budou do 180 dnů nemocnice zařazené do sítě veřejných neziskových nemocnic osvobozeny od daně z příjmů. Nemocnice mimo seznam jsou tím diskriminovány,“ řekla dnes novinářům senátorka Jitka Seitlová. Poukazuje přitom na to, že síť nemocnic je sestavena bez konzultace v kraji.

Zástupci sociálních demokratů ale její názor nesdílejí. „Akciové společnosti nemocnic mají šanci stát se veřejnými neziskovými nemocnicemi. Zůstanou ve vlastnictví stávajících majitelů, jde jenom o překlopení z formy ziskové na neziskovou. Podle mne je zdravotnictví služba, na tom nelze vydělávat,“ řekl ČTK poslanec za ČSSD Miloslav Vlček.

Na parlamentní půdě se zákona z poslanců zvolených za Olomoucký kraj zastanou také komunisté. „Předkladateli zákona jsou komunističtí poslanci. Duchovními otci jsme my a nestydíme se za to. Budeme určitě usilovat o to, abychom přehlasovali stanovisko Senátu,“ řekl dnes ČTK komunistický poslanec Alexander Černý.

Naopak proti jeho návrhu vystoupí olomoučtí poslanci za KDU-ČSL a ODS. „Pro zákon jsem nehlasoval, ani náš poslanecký klub už na závěr třetího čtení. Určitě pro něj hlasovat nebudeme ani poté, co se vrátí ze Senátu. Touto formou stanovovat síť nemocnic považujeme na nepřijatelné,“ řekl ČTK lidovecký poslanec Tomáš Kvapil. Proti návrhu zákona již dříve veřejně vystoupil také olomoucký poslanec za ODS Ivan Langer, který tvrdí, že tři nemocnice v kraji by byly v důsledku zákona určeny k likvidaci. „Jde o bezprostřední ohrožení tamních obyvatel,“ uvedl.

V Olomouckém kraji nejsou na seznamu veřejných neziskových nemocnic, s nimiž budou zdravotní pojišťovny ze zákona povinny uzavřít smlouvy, nemocnice v Hranicích na Přerovsku, v Šumperku a Jeseníku. Za zachování nemocnice v Hranicích se prostřednictvím petic postavilo zhruba 6000 lidí.

Senát návrh zákona projednával na svém jednání v polovině března. Senátoři zákon zamítli a vrátili jej zpět Poslanecké sněmovně. Ta by měla o návrhu znovu hlasovat na schůzi během dubna.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!