Sérum může vadit víc než hadí uštknutí

…Podle ředitele českobudějovické záchranné služby Ivana Tučka však není třeba zbytečně šířit paniku. „Odhadem devadesát procent lidí po zmijím uštknutí vůbec sérum nepotřebuje. Případ, který se loni rozvířil, byl poněkud nafouklý,“ míní šéf krajské záchranky. Aplikace séra naopak může být danajským darem ve chvíli, kdy vyvolá alergickou reakci…

Na trhu stále chybí dostatek hadího séra. Alespoň to nyní tvrdí někteří jihočeští lékaři. Na tuto situaci přitom poprvé upozornili jejich severočeští kolegové poté, co v mostecké nemocnici zemřel na následky zmijího uštknutí padesátiletý muž. Tehdy vyšlo najevo, že zdravotnická zařízení disponovala pouze séry s prošlým datem. Podle lékařů to sice na jejich kvalitu a účinnost nemělo vliv, nicméně média měla o čem psát. A po roce se objevují znovu pochybnosti, jak na tom zdravotnická zařízení jsou v současné době.

„Bohužel nemohu podávat žádné informace, obraťte se na ředitelství,“ odkázala nás včera na své nadřízené Jarmila Polívková, zástupkyně přednosty kliniky anesteziologie a resuscitace (ARO) pražské Všeobecné fakultní nemocnice, jež funguje jako toxikologické centrum pro celou Českou republiku. Ředitel VFN Martin Holcát bohužel nebyl včera k zastižení.

Podle ředitele českobudějovické záchranné služby Ivana Tučka však není třeba zbytečně šířit paniku. „Odhadem devadesát procent lidí po zmijím uštknutí vůbec sérum nepotřebuje. Případ, který se loni rozvířil, byl poněkud nafouklý,“ míní šéf krajské záchranky. Aplikace séra naopak může být danajským darem ve chvíli, kdy vyvolá alergickou reakci. A ta může být pro postiženého mnohem nebezpečnější než samotné zmijí kousnutí.

Paradoxně se zmijímu uštknutí před několika dny nevyhnul ani on. Bez jakýchkoliv následků. I přesto je traumatologická ambulance úrazového oddělení českobudějovické nemocnice v současnosti dostatečně zásobena pro potřeby celého jihočeského kraje. „Žádný problém s jeho nedostatkem jsme neměli ani loni. Za ta léta už víme, kolik ho potřebujeme. Jsme totiž vedeni jako traumacentrum pro celé jižní Čechy, takže ho máme vždy trochu navíc,“ říká primář Pavel Kopačka. I on se přiklání k názoru, že není vhodné aplikovat sérum okamžitě po každém kousnutí. „Z důvodu možné alergické reakce je lepší nejprve pacienta sledovat. Navíc české zmije nejsou tak nebezpečné,“ říká. Za svoji praxi prý nepamatuje případ, že by v jižních Čechách někdo na zmijí uštknutí zemřel.

Jaroslav Prokopec, ředitel českého zastoupení francouzské firmy Pasteur Merieux Connaught, která jako jediná do ČR dováží speciální protilátky, navíc podotýká, že samotné sérum se aplikuje do 12 hodin po uštknutí. „Je tedy dost času, aby se postižený dostal do větší nemocnice, která sérum má a která je vybavena na to, aby poskytla pomoc, kdyby u pacienta nastaly komplikace,“ míní.

TOMÁŠ NOVÁČEK, Českobudějovické listy, 20.6.2001

Ohodnoťte tento článek!