Přejít na obsah

Šest krajů regulační poplatky odtroubilo, Rath vzdoruje

zpět
17.6.2010
peníze
zvětšitpenízeZdroj: www.sayrelaw.com

peníze | Zdroj: www.sayrelaw.com

 

Již šest krajů skončilo či končí s proplácením poplatků v nemocnicích. Včera rozhodli krajští radní, že s proplácením skončí v Moravskoslezském kraji již dnes. Na Zlínsku si zastupitelé odhlasovali, že poplatky se přestanou vracet od července.

Oba kraje tak reagují na závěry Evropské komise, podle níž může být proplácení zdravotnických poplatků formou nedovolené veřejné podpory. Ta navrhuje jen dva způsoby řešení. „A to hradit poplatky ve všech zdravotnických zařízeních bez ohledu na zřizovatele, anebo tyto poplatky neproplácet vůbec,“ uvedl moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas (ČSSD).

Dodal, že hradit poplatky všem zdravotnickým zařízením kraj není schopen, proto se rozhodl pro variantu zrušení úhrady.

Ve Středočeském kraji zatím dál pacienti v krajských nemocnicích a jejich lékárnách platit regulační poplatky nemusí. Vedení kraje pod taktovkou Davida Ratha (ČSSD) ze zrušením plateb dál vyčkává.

„Je avizováno, že 7. července by měla být představena nová vláda, a pokud bude v té struktuře, v jaké se dá předpokládat, nebudeme moci proplácení poplatků proti vládnímu záměru dál udržet. Nejspíš přejdeme na plzeňský model - poplatky budeme vracet těm, kdo o to písemně požádají, což je celé administrativně složitější a zdaleka se neproplácí tolik jako nyní,“ uvedl hejtman David Rath.

Středočeský kraj vloni vydal na poplatky 80 miliónů a letos počítá se stejnou částkou. Pokud by si lidé museli sami žádat, výdaje klesnou podle odhadů na desetinu. Jako první zrušil platby za pacienty 2. června Pardubický kraj, poté se přidaly i Královéhradecký kraj, Karlovarský kraj, Liberecký kraj.


Klíčová slova

Autoři

Právo

Související články

27.5. Na poplatky u lékaře máme. Ale ne na dlouho Na poplatky u lékaře máme. Ale ne na dlouho
0 příspěvků
12.10. Počet žalob za neuhrazení regulačních poplatků roste Počet žalob za neuhrazení regulačních poplatků roste
1 příspěvků

Komentovat článek: Šest krajů regulační poplatky odtroubilo, Rath…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné