Šestnáctiletou dívku napadl meningokok

V brněnské dětské nemocnici leží šestnáctiletá dívka nakažená meningokokem. Pacientka z Boskovic byla do nemocnice přivezena ve velmi vážném stavu. Ten podle lékařů nelze označit za stabilizovaný…

„Jde o takzvanou meningokokovou sepsi, kdy infekční onemocnění zasahuje celý organismus,“ řekl včera primář infekčního oddělení dětské nemocnice Tomáš Habanec.

Lékaři dívce podali potřebné léky. Jakékoliv prognózy dalšího zdravotního stavu jsou však podle Habance předčasné. Délku léčby odhadl na několik týdnů. Zatím není znám ani typ meningokoka, kterým se dívka nakazila. “ Výsledky laboratorních vyšetření budeme znát až v pátek,“ upřesnil Habanec.

Kde se dívka nakazila, lékaři nevědí. “ Pravděpodobně se to ani nepodaří zjistit,“ řekl primář. Častým místem nákazy u této věkové kategorie jsou diskotéky, kde je velká koncentrace osob a fyzická zátěž spojená s možnou dehydratací.

Onemocnění je infekční. S jeho rozšířením v rodině nebo mezi spolužáky se však hygienici setkávají výjimečně.

„Jen ojediněle se nakazí někdo z blízkého okolí,“ řekla Renata Vaverková z krajské hygienické stanice. “ Nemoc se rozhodně nešíří tak jako třeba chřipka, je nutný bezprostřední kontakt,“ zdůraznila Vaverková.

Přesto přijali hygienici v Boskovicích všechna nutná opatření. Rodinu a spolužáky informovali, aby se v následujících dnech vyvarovali fyzické námahy a přílišného slunění.

Rovnost – Brněnský deník

Ohodnoťte tento článek!