Sestřičky u Ratha uspěly

Po vypjatých zprávách ze zdravotnictví přichází úleva. Zdravotníci opět jednali s ministrem. Ten je tentokrát vyslechl a dokonce nabídl pomoc. Sestry se i nadále budou zapisovat do registru zdravotních pracovníků…

Zdravotní sestry a zástupci dalších nelékařských profesí vybojovali včera u ministra zdravotnictví Davida Ratha uspokojivý výsledek. Registrace zdravotních pracovníků se nebudou rušit. Zůstanou povinné, a v budoucnu by se měly zjednodušit.

„Z ministrovy strany je to velmi vstřícný krok, že se zasadí, aby byla registrace zachována,“ pochvaluje si Ivana Mádlová, zástupkyně občanského sdružení Educare.

Zdravotníci se s Rathem setkali kvůli zákonu, který tento týden projednává sněmovna. Zákon povinnou registraci zdravotních pracovníků ruší. S tím ale hrubě nesouhlasí jak zdravotníci, tak také jejich odbory. Rath se rozhodl návrh zákona vrátit, aby se ještě provedly změny.

“ Registr je skutečně důležitá věc. Podporuje kvalitu péče o pacienty tím, že zaručuje odbornost pracovníků a vede je k dalšímu vzdělávání,“ říká ředitelka Národního centra ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů Karla Pochylá.

S registrací dostává zdravotník osvědčení, že prokázal schopnosti na tak dobré úrovni, že může vykonávat povolání bez odborného dozoru. Zjednodušené registrace by měly sestry méně zatížit.

“ Měly by se zkrátit formuláře a výpis z rejstříku trestů by mohlo nahradit čestné prohlášení,“ říká ředitelka Pochylá. Zachování registrů je důležité i z mezinárodního hlediska. “ V Evropské unii je jednoznačný cíl, aby členské státy registrace sester měly,“ uvádí Mádlová.

Co je registr

Při registraci dostává zdravotník osvědčení, že může pracovat bez odborného dozoru. Podmínkou registrace je dobrá odborná úroveň, celoživotní vzdělávání a trestní bezúhonnost. Koncem roku 2005 bylo v registru 60 tisíc sester, laborantů, porodních asistentek, zubních techniků, terapeutů a dalších “ nelékařů“.

VERONIKA FORKOVÁ, Deníky Bohemia

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Iveta

Jsem ráda, že se registrace nezrušily. A nedělá to na Vás náhodou dojem, že žijeme v takovém Kocourkově, který není nikde jinde na světě.

Irena

Já teda nejsem ráda,že registrace zůstaly.Momentálně jsem v práci a ostatní personál je na školení.Já tedy nemám možnost sbírat body.Je to totální zbytečnost!

Trojanová Vladislava

Chtěla bych se vyjádřit ke zmíněné registraci zdravotních sester. Celá záležitost by měla být spíše vedena pod statutem komory sester, kterou se nedaří zbudovat. Dále finanční náklady pokud vzniknou registrací by se měli odečítat z daní.

Střední zdravotnický personál je neustále špatně finančně ohodnocen! 9. třída i u registrované sestry je hanbou. Již v minulosti jsem zmínila rozšíření pravomocí odborně zdatných sester. Osobně se setkávám s tím, že čím větší odbornost, tím menší zájem je ze strany zaměstnavatele.

Shrnuto a podtrženo, registrace pod hlavičkou komory, která by měla ještě další

funkce a náklady odečíst z daní!

jitka komorousová

Nejsem ráda, že registrace zůstaly.Pracuji ve zdravotnictví 30 let a celou dobu jsem se musela vzdělávat, jinak bych tuto práci nemohla vykonávat.Podmínky nastavené nyní, jsou diskriminací sester.Obyčejná sestra si nyní musí sama najít nějakou vzdělávací akci, musí si ji zaplatit v průměru 300 – 1500 kč za jeden kredit, musí si vzít na toto školení dovolenou.

Pro splnění 40 kreditů za 5 let toto musí absolvovat minimálně 7 x ročně.Dovolená má být na odpočinek,Ne na shánění kreditů.Obávám se, že toto není o vzdělávání, ale začíná boj o kredity.Mimochodem většina kurzů je již obsazena do konce roku./např, v ÚL/Musí i jiné profese platit za to , že pracují?

Alena

Souhlasím s p.Irenou,že sbírání kreditů je zbytečnost. Pokud sestra pracuje ve zdravotnictví 20 a více let a získá osvědčení k samostatné práci,nevidím důvod,proč by měla ještě pracně sbírat 40kreditů,aby jí bylo osvědčení prodlouženo.Každá z nás ví,že je nutné sledovat,jak se v medicině pokročilo a je snahou každé z nás,abychm se stále vzdělávaly.

Lukas Brom

Dobry den, registrace SZP tak jak jsou nastavene v CR, jsou byrokraticky nesmysl a zpusob na obohacovani statu na zdravotnictich pracovnicich. Uz nenapisete, ze sbirani kreditu → ucast na seminarich stoji praconika nemale prostredky „ze sveho“, musi si cerpat dovolenou a zamestnavatel (i statni) mu neprispeje ani korunu, jakozto ho ani nikterak nemotivuje (financne) k registraci.

Poslanec MUDr. Krakora mel velice spasny napad, kterym by nam ulehcil, vsak loby oborovych asociaci a spolecnosti (ktere vzdelavaci akce poradaji → plyne pro ne z toho nemaly prijem) vse opet zhatilo, radoby se zastresujic svymi cleny. Ostuda.


Ohodnoťte tento článek!