Přejít na obsah

Sestrou roku se poprvé stala kandidátka věd

zpět
28.2.2008

Zdravotní sestrou roku byla v úterý večer na pražském Žofíně vyhlášena doktorka filozofie Alena Mellanová, kandidátka věd. Získala tak uznání za celoživotní dílo v ošetřovatelství. Ve zdravotnictví pracuje už od roku 1959 a původně byla chirurgickou sestrou. V 90. letech se stala přednostkou Ústavu teorie a praxe ošetřovatelství a je také první zdravotní sestrou, kandidátkou věd...

Podařilo se jí prosadit bakalářské studium ošetřovatelství na I. lékařské fakultě UK. „Cenu vnímám jako ocenění práce celého kolektivu,“ řekla při vyhlašování a přiznala, že si přiťukne šampaňským, které má ráda.

V galavečeru tři další zdravotní sestry si ve finálovém klání vybojovaly titul Sestra roku 2007 v určité kategorii. V kategorii sestra v nemocniční a ambulantní péči se jí stala Věra Hradilová z chirurgické ambulance přerovské nemocnice.

Podílela se na vzniku stomického břišního pásu, který dnes patří mezi pomůcky hrazené zdravotní pojišťovnou. Radomíra Pečeňová se stala sestrou roku v sociální péči. Je z občansko-prospěšné společnosti Dotek ve Vizovicích a vytvořila centrum sociální a zdravotní péče pro lidi s Alzheimerovou chorobou, s demencí a pro ty, kteří se ocitli v tíživé sociální situaci.

Sestrou roku ve výzkumu a vzdělávání se stala docentka doktorka filozofie Jana Marečková, proděkanka Lékařské fakulty univerzity Palackého v Olomouci.

Přišla na to, jak ošetřovatelskou diagnostiku, pro sestry obávanou, přehledně a srozumitelně vysvětlit a využít v praxi.

Všem oceněným blahopřála, jako již tradičně, předsedkyně správní rady Nadace Vize 97 Dagmar Havlová a také ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Ocenili práci všech zdravotních sester, bez kterých by zdravotnictví nemohlo dobře fungovat.

Oceněné sestry na závěr čekalo velké překvapení: nasedly do připravené dlouhé limuzíny a se sklenkou šampaňského se vydaly na projížďku noční Prahou.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Sestrou roku se poprvé stala kandidátka věd

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Sestrou roku se poprvé stala kandidátka věd

Komentáře

další 3 komentáře
zdrses obávaná oš. diagnostika - pro koho???  | 29. 02. 2008 07:44

Vážená paní Dr. Marečková, jsem ve zdravotnictví 20 let, ošetřovatelská diagnostika není obávanou pro sestry, ale stává se obavou- hrozbou pro pacienty. S příchodem další dokumentace a se stejným (či spíše stále nižším)počtem ošetřovatelského personálu - z důvodu ať už úspor na platech, či opravdovým nedostatkem, je stále kratší čas na konkrétní péči a komunikaci s pacienty!!! Ano, na vyšších zdravotnických školách se učí zejména teorii ošetřovatelského procesu, ale praxe pro absolventy pak není pouze psaní, ale i mytí zadků... A to už se některým Bc. nelíbí a valem nám tyto mladé pracovnice odcházejí, protože nižšího ošetř. personálu je málo, na nočních směnách jsou pouze zdr. sestry - např. 1 sestra na 20 imobilních pacientů. I mne baví "hrát" si s ošetřovatelskou dokumentací, ale kdo bude pracovat okolo pacientů? Když se vymyslí a přivede do praxe věc A, měla by se vytvořit i věc B. Stále je to o nedostatku zdravotnického personálu!!! Kde pracují sanitárky, ošetřovatelky, sestry asistentky, sestry s vyšší školou a každá má svou náplň práce, tak aby mohla péče o pacienta vypadat jako v teorii ošetřovatelství ??????

starší lékař Re:zbytecna a srandovni  | 28. 02. 2008 22:45

Bavily, mohu potvrdit

udalost zbytecna a srandovni  | 28. 02. 2008 08:30

skutecne sestry se jiste dobre "bavily"

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné