Sestry hrozí stávkou

Titulní obrázek

V některých nemocnicích je již nyní jasné, že slíbené peníze na navýšení mezd nebudou. Jenže zdravotní sestry se s tím nehodlají jen tak smířit. V některých krajích proto již odboráři volají po protestech. První vlnu vzdoru lze očekávat v září…

Nejvyhrocenější je zatím situace v Královéhradeckém kraji, zde se již připravují zdravotníci na stávkovou pohotovost a sbírají podpisy pod petici za navýšení mezd. „Situace je opravdu kritická a v nemocnicích řízených Královéhradeckým krajem není už možné za těchto podmínek garantovat rozsah, kvalitu a dostupnost zdravotnické péče, kterou občané tohoto regionu potřebují,“ píší odboráři krajským zastupitelům v dopise, v němž je vyzývají, aby situaci řešili.

Rádi bychom sestrám přidali, ale..

Jejich slova potvrzují i ředitelé nemocnice, kteří dodávají, že peníze by sestrám rádi přidali. „Rozdíl mezi platem sestry v domově důchodců a u nás je až pět tisíc korun, ale naše sestry si zasluhují vyšší plat. Mají tady neskutečně těžkou a vysoce profesionální práci,“ uvedl pro DNES ředitel trutnovské nemocnice Martin Limburský. Nemocnice zatím kvůli nedostatku personálu péči o pacienty neomezuje. Kdyby ale odešlo víc sester, došlo by k tomu.

Peníze nemá ani kraj

Zdravotníkům v krajských nemocnicích se v uplynulých třech letech postupně přidávalo. Nyní krajské nemocnice ani kraj na zvýšení mezd peníze nemají. „Kraj již zdravotním sestrám od ledna navýšil mzdy o šest procent, kraj na zvýšení mezd již letos peníze vyčlenil,“ doplnil mluvčí kraje Imrich Dioszegi. Jenže poté, co stát letos začátkem července zdravotníkům přilepšil o 2 500 korun, bude rozdíl oproti zaměstnancům krajských nemocnic ještě větší. Krajské nemocnice totiž od pojišťoven dostanou 1 500 korun na sestru. Po přerozdělení na celý střední zdravotnický personál nemocnice ale zbude jen tisíc korun na osobu.

Protesty se zřejmě rozšíří

Protesty se zřejmě rozšíří i do ostatních krajů, přiznává to i předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger. „Lidi začínají být nervózní,“ podotkl pro Lidové noviny. Případné protesty podle něj lze očekávat v září. Zdravotní pojišťovny slíbily na platy 1,2 miliardy korun, podle asociace nemocnic by byl zapotřebí víc než dvojnásobek. Většina pojišťoven hodlá dát peníze navíc jen těm nemocnicím, které neprosperují.

msvo, www.Zdravi.Euro.cz

Sestry hrozí stávkou
Ohodnoťte tento článek!