Přejít na obsah

Sestry hrozí stávkou

zpět
11.8.2009

V některých nemocnicích je již nyní jasné, že slíbené peníze na navýšení mezd nebudou. Jenže zdravotní sestry se s tím nehodlají jen tak smířit. V některých krajích proto již odboráři volají po protestech. První vlnu vzdoru lze očekávat v září...

Nejvyhrocenější je zatím situace v Královéhradeckém kraji, zde se již připravují zdravotníci na stávkovou pohotovost a sbírají podpisy pod petici za navýšení mezd. „Situace je opravdu kritická a v nemocnicích řízených Královéhradeckým krajem není už možné za těchto podmínek garantovat rozsah, kvalitu a dostupnost zdravotnické péče, kterou občané tohoto regionu potřebují,“ píší odboráři krajským zastupitelům v dopise, v němž je vyzývají, aby situaci řešili.

Rádi bychom sestrám přidali, ale..

Jejich slova potvrzují i ředitelé nemocnice, kteří dodávají, že peníze by sestrám rádi přidali. „Rozdíl mezi platem sestry v domově důchodců a u nás je až pět tisíc korun, ale naše sestry si zasluhují vyšší plat. Mají tady neskutečně těžkou a vysoce profesionální práci,“ uvedl pro DNES ředitel trutnovské nemocnice Martin Limburský. Nemocnice zatím kvůli nedostatku personálu péči o pacienty neomezuje. Kdyby ale odešlo víc sester, došlo by k tomu.

Peníze nemá ani kraj

Zdravotníkům v krajských nemocnicích se v uplynulých třech letech postupně přidávalo. Nyní krajské nemocnice ani kraj na zvýšení mezd peníze nemají. „Kraj již zdravotním sestrám od ledna navýšil mzdy o šest procent, kraj na zvýšení mezd již letos peníze vyčlenil,“ doplnil mluvčí kraje Imrich Dioszegi. Jenže poté, co stát letos začátkem července zdravotníkům přilepšil o 2 500 korun, bude rozdíl oproti zaměstnancům krajských nemocnic ještě větší. Krajské nemocnice totiž od pojišťoven dostanou 1 500 korun na sestru. Po přerozdělení na celý střední zdravotnický personál nemocnice ale zbude jen tisíc korun na osobu.

Protesty se zřejmě rozšíří

Protesty se zřejmě rozšíří i do ostatních krajů, přiznává to i předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger. „Lidi začínají být nervózní,“ podotkl pro Lidové noviny. Případné protesty podle něj lze očekávat v září. Zdravotní pojišťovny slíbily na platy 1,2 miliardy korun, podle asociace nemocnic by byl zapotřebí víc než dvojnásobek. Většina pojišťoven hodlá dát peníze navíc jen těm nemocnicím, které neprosperují.

msvo, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Sestry hrozí stávkou

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Sestry hrozí stávkou

Komentáře

dalších 62 komentářů
sestra Re:Re:Re:Etické způsoby  | 19. 08. 2009 14:36

O šikaně zde ode mne nebylo ani slovo,nejste schizofrenik?

Re:Re:Jaksi jste opomněl odpovědět  | 17. 08. 2009 08:41

po 30 letech vás to přestane bavit...

VK Pro !  | 16. 08. 2009 12:52

Píšu takto, neboť diskuze už nabyla podoby těžko čitelného zkého sloupečku. Ponejprv dvě otzázky. Pracujete ve zdravotnictví? Už jste někdy ty způsoby nátlaku na vedení, jaké uvádíte, sám zkoušel? A k merritu. - Čím je vedení nuceno mi přidat na platu/zlepšit podmínky práce, budu-li potížista? S každým individuálním potížistou vedení zamete, má ktomu prostředků přehršel. - Akce směřované k vedení neřeší základní problém; jak vzít na dlani chlup, když tam není. Žádné vedení špitálu nemůže dát víc peněz, než má skutečně k dispozici. A v současném systému víc peněz není; přisypat, to mohou jen politici. Zvýšením zdravotní daně, zvýšením spoluúčasti, přímou dotací, a nebo zmenšení rozsahu poskytované péče, víc cest není. Ti k tomu nesáhnou, dokud je k tomu nedonutí celostátní akce a to jen taková, která bude bolet. A bolet může jenom pacienty, bohužel. Nakonec, pacienti jsou plátci do systému, pacienti jsou voliči - co si zaplatí a zvolí, toho důsledky musí nést, sorry.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné