Přejít na obsah

Sestry nebudou napadat to, že letos dostanou přidáno lékaři

zpět
16.2.2011
nemocnice, sestry, chodba
zvětšitnemocnice, sestry, chodbaZdroj: www.pano-logic.de

nemocnice, sestry, chodba | Zdroj: www.pano-logic.de

 

Česká asociace sester (ČAS) nebude napadat to, že lékařům od března mají stoupnout platy o 5000 až 8000 korun, takže ze dvou slíbených miliard nezbude na sestry. Podle prohlášení prezidentky ČAS Dany Juráskové berou sestry na vědomí, že nyní roste plat lékařům.

Chtějí ale garanci ministra, že jim stoupnou platy spolu s kompetencemi příští rok.

Pokud se naleznou dodatečné zdroje už letos, měly by jít na platy sester a dalších nelékařů. Sestry se také chtějí aktivně podílet na přípravě zdravotnických reforem, uvádí se v prohlášení, jež poskytla ČTK Jurásková.

„ČAS trvá na splnění příslibu ministra nelékařům, který se týká v případě nalezení finančních zdrojů úpravy platů všech zdravotníků. Nelékaři se chovali a chovají velmi zodpovědně, nejsou tedy slyšet. Bylo by velmi nešťastné, aby za svůj zodpovědný postoj byli potrestáni,“ uvedla šéfka 15.000 sester sdružených v ČAS.

V ČR je zhruba 80.000 sester, část z nich se na Facebooku postavila za lékaře a jejich požadavek, aby celé dvě miliardy dostali lékaři. Stejně se vyjádřil také Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče. Podle šéfa lékařských odborů Martina Engela se k akci Děkujeme, odcházíme sestry nepřipojily, a tak musejí počkat se zvýšením platů až na reformu.

Podle dnešního prohlášení podporuje ČAS úpravy platových tarifů z vnitřních zdrojů systému s tím, že bude analogicky jako u lékařů zajištěn růst mezd i ostatním zdravotnickým pracovníkům.

Premiér Petr Nečas (ODS) opakovaně říkal, že peníze navíc mají jít všem zdravotníkům, vedle lékařů tedy i sestrám a dalším nelékařům. Ministr Leoš Heger (TOP 09) v navrženém memorandu s lékařskými odbory a komorou vyjednal, že téměř celá částka půjde na platy lékařů. Pro sestry by zbylo zhruba 100 milionů korun, záleží prý na ředitelích nemocnic, zda je rozdělí sestrám, případně k nim přidají ještě peníze ze zdrojů nemocnice.

ČAS podle Juráskové chce dál jednat s Hegerem o svých požadavcích. „Klíčové je, aby reformní kroky byly nastaveny tak, že přinesou dlouhodobý efekt a stabilitu jak pro pacienty, tak pro zdravotníky. ČAS se chce vyvarovat jakýchkoli krátkodobých řešení a nátlakových akcí, které mohou ve svém důsledku celý systém destabilizovat,“ uvedla.

S přípravou reformy souvisí posílení primární péče, domácí péče a zdravotně-sociální péče. „Tomu musí odpovídat odpovědnost všeobecných sester, ale i jejich plat,“ zdůraznila Jurásková.

ČAS souhlasí s omezením vstupu nových technologií, podporuje protikorupční opatření, chce spolupracovat na normách o vzdělávání nelékařů a přípravě vyhlášek o personálním, technickém a věcném vybavení nemocnic, na přípravě standardů péče a sazebníku výkonů, podle něhož platí zdravotní pojišťovny za péči. ČAS požaduje zvýšení ceny práce nelékařů a rozšíření výkonů, za něž pojišťovny nelékaře platí.

ČAS nabízí spolupráci při rušení deseti procent akutních nemocničních lůžek a jejich přeměně na lůžka následné či zdravotně sociální péče. Vyhláška pro příští rok by měla finančně zohlednit přesun pacientů z lůžkové do domácí péče, tedy navýšit platby za ni, uvádí se v prohlášení.


Komentovat článek: Sestry nebudou napadat to, že letos dostanou…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné