Přejít na obsah

Sestry nymburské nemocnice: Primář nám uložil, co říci policii

zpět
2.2.2017
nemocnice Nymburk,
zvětšitnemocnice Nymburk,Zdroj: nemnbk.cz

nemocnice Nymburk, | Zdroj: nemnbk.cz

 

V případu diabetika, který v nymburské nemocnici zemřel, neboť přehlédnutím lékaře zůstal týden bez inzulinu, dnes vypověděly před soudem některé zdravotní sestry, že u policejního výslechu lhaly na pokyn primáře.

Přimář jim prý řekl, co mají vypovídat. Řada z nich poté požádala policii o druhý výslech, kde již vypověděly pravdu. Tři lékaři nemocnice jsou obžalovaní z usmrcení z nedbalosti a z padělání a vystavení nepravdivých dokumentů. Svá pochybení uznali již v úterý. Hrozí jim rok až šest let vězení.

Ošetřující lékař Michal Križanovič v lékařské zprávě přehlédl, že pacient je diabetik, kvůli čemuž ho nechal téměř celý týden bez inzulinu. Pacient byl po šesti dnech propuštěn a mohl se vrátit do domova s pečovatelskou službou. Následně byl v kritickém stavu převezen zpět do nymburské nemocnice, kde zemřel. Lékaři falšovali po mužově smrti dokumentaci, aby zamaskovali selhání. S Križanovičem, který je obžalovaný z usmrcení z nedbalosti, je obžalovaný ze stejného skutku také Václav Hulínský, primář interny. Hulínský je s další lékařkou, Tamarou Malcevovou, obžalovaný i z padělání a vystavení nepravdivých dokumentů.

„Primář mi řekl, co mám na policii vypovídat,“ řekla u soudu jedna ze sester. S tím souhlasily i další její svědčící kolegyně. „Později jsme se spolu bavily a několik z nás se domluvilo, že změníme výpověď, protože jsme neřekly pravdu,“ dodala sestra.

Zdravotní sestry dále vypověděly, že lékaře v pátek 6. května upozorňovaly, že pacient není ve stavu vhodném k propuštění. „Pan doktor Križanovič ale řekl, že pacient má být propuštěn a tedy propuštěn bude,“ uvedla sestra. Podle její výpovědi se doktor Križanovič nad střední zdravotnický personál občas povyšoval. „Doktor jsem já, ne vy. Až budete lékař, tak mi něco říkejte,“ citovala jej jedna z vypovídajících.

U soudu dnes vypovídal také doktor Tomáš Krekule, který pacienta přebíral v neděli 1. května od záchranné služby. Prohlásil, že zjistil, že pacient trpí cukrovkou, ale už nenaordinoval inzulin. „Udělal jsem chemický profil, ale do ambulance mi vstoupila záchranářka a já vypustil myšlenku na rozepsání inzulinu,“ řekl Krekule u soudu. Dodal, že si nalezl lékařské zprávy z poslední hospitalizace pacienta na chirurgii, které obsahovaly informace, že je cukrovkář.

Vyslýchána byla také lékařka, která sloužila v době, kdy pacienta v kritickém stavu přivezla záchranná služba v pátek večer zpět do nemocnice. Soudní znalec ji podle posudku vytkl, že se o pacienta postarala nedostatečně. „Měla jste ho umístit na jednotku intenzivní péče, a ne na běžné oddělení interny,“ řekl znalec. Lékařka uvedla, že pacienta viděla naposled večer a pak ho již až do konce služby nezkontrolovala. Podle znalce mohla mít nedostatečná péče o pacienta vliv na jeho úmrtí.

Soudní líčení bude pokračovat v březnu. Obvinění lékaři stále pracují na interním oddělení nymburské nemocnice. Vedení nemocnice vyhlásilo výběrové řízení na primáře interny a na další lékaře téhož oddělení.


Komentovat článek: Sestry nymburské nemocnice: Primář nám uložil,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Sestry nymburské nemocnice: Primář nám uložil,…

Komentáře

další 2 komentáře
103 Špička ledovce  | 2. 02. 2017 13:32

Kdo zemře příště ? Důsledek hlubokých systémových vad, skrytých pod hladinou. Dominuje plýtvání a rozkrádání prostředků, které pak schází na perzonál, erudici, odborné řízení, na všechno.

Talk Talk  | 2. 02. 2017 12:33

Pacientovi je blbě .Vyšetří se,proč je mu blbě.Vezme se mu krev a tam bude asi i cukr.Že by si z toho celý týden dělali jenom panoptikum?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné