Sestry potřebují k výkonu práce osvědčení, některé ho ale nemají

Od 1.dubna by zdravotní sestry měly být registrovány a měly by vlastnit osvědčení, které je opravňuje k výkonu povolání bez odborného dohledu. Většina z nich si podala žádost o potřebný doklad včas, ale ministerstvo nestačilo část z desítek tisíc žádostí zpracovat. Řekla to náměstkyně Dana Jurásková…

Praha – Od 1.dubna by zdravotní sestry měly být registrovány a měly by vlastnit osvědčení, které je opravňuje k výkonu povolání bez odborného dohledu. Většina z nich si podala žádost o potřebný doklad včas, ale ministerstvo nestačilo část z desítek tisíc žádostí zpracovat. Řekla to náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Fakultní Thomayerovy nemocnice a přednostka Ústavu teorie a praxe ošetřovatelství Dana Jurásková.

Ministr zdravotnictví David Rath uvedl, že podle jeho informací je drtivá většina zdravotníků již zaregistrována a během „pár týdnů“ by měla být registrace dokončena. Ministr neočekává, že v nejbližší době budou sestry, které ještě

Podle Juráskové pracovnice, které nepředložily včas osvědčení, nesplňují jednu ze zákonných podmínek pro to, aby mohly svou práci vykonávat. Měly by tedy být přeřazeny na méně kvalifikovanou a tím také méně placenou práci. Pokud zůstanou na svých místech, budou ode dneška pracovat v rozporu se zákonem.

Jurásková má zprávy o tom, že některá zdravotnická zařízení hodlají zaměstnance bez osvědčení skutečně přeřadit. Jen v Thomayerově nemocnici, kde pracuje 1400 sester, zatím osvědčení chybí 130 zaměstnankyním. „Připadá mi nehorázné, abych je přeřazovala, navíc potřebuji, aby svou práci dělaly,“ řekla Jurásková.

Registrace měla zajistit trvalé vzdělávání zdravotníků. Po dva roky trvalo tak zvané přechodné období, které skončilo dnes. Podle Juráskové většina odborné veřejnosti poukazovala na to, že je třeba změnit pravidla pro získání osvědčení a systém je třeba zefektivnit a zlevnit.

Poslanec Jaroslav Krákora (ČSSD) před časem k vládnímu návrhu novely zákona o péči o zdraví lidu předložil pozměňovací návrh, podle něhož měla být registrace zrušena. Rath uvedl, že Krákorův návrh byl po diskusi s odbornou veřejností přepracován. V konečném návrhu, který schválila Poslanecká sněmovna, povinnost registrace zůstala, ale byl zrušen poplatek 500 korun za registraci a „zmírnilo se a zjemnilo“ periodické přezkušování sester. Zůstala jim však povinnost celoživotně se vzdělávat.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!