Přejít na obsah

Sestry prchají do fakultních nemocnic, za vyššími platy

zpět
26.5.2010
sestra, nemocnice, léky
zvětšitsestra, nemocnice, lékyZdroj: businessweek.com

sestra, nemocnice, léky | Zdroj: businessweek.com

 

Ministerstvo zdravotnictví loni v srpnu slíbilo každé zdravotní sestře navýšení mzdy o dva a půl tisíce korun. Jenže ne každé zařízení se takovým rozhodnutím řídí. Sestry proto odcházejí tam, kde na zvýšení platů přistoupili: do fakultních nemocnic. „Nejhůře jsou na tom sestry u praktických lékařů a ambulantních specialistů,“ uvedla pro Zdraví.Euro.cz zastupující prezidentka České asociace sester Anna Skalická.

V srpnu minulého roku ministryně zdravotnictví slíbila sestrám navýšení mezd o 2500. Víte, jak situace vypadá nyní? Dostaly sestry skutečně přidáno?

My jsme prováděli průzkum na podzim a nyní začínáme nový, jehož výsledky budou v červnu. Máme rozporuplné informace. Někde se přidávalo, jinde ne. Někde to vzali z osobního ohodnocení. Ale určitě nás to zajímá a situaci mapujeme.

Hovoří se o tom, že přidáno dostaly sestry ve fakultních nemocnicích, jinde je to problematičtější. Máte tyto informace?

Ano, ve fakultních nemocnicích dostaly snad všude. V soukromých nemocnicích je to špatné, nejhůře jsou na tom ale sestry u praktických lékařů a ambulantních specialistů. Tam se to neprojevilo téměř vůbec. Určitě existují výjimky, ale dá se říci, že jich je velmi málo.

Zaznamenali jste, že by sestry přecházely za penězi do fakultních nemocnic?

Určitě to tak je, protože ve fakultních nemocnicích není takový nedostatek, jaký byl. Tam se situace výrazně zlepšila. Pár sester určitě chybí, ale nejsou to taková čísla jako loni.

Loni jste hovořili o tom, že chybí zhruba 6000 sester, myslíte si, že se toto číslo nějakým způsobem změnilo? Že ministerské opatření zafungovalo?

To číslo se zcela určitě snížilo. Do plného počtu nám sice nějaké sestry chybí, ale není to tak děsivé a hrozivé, jako to bylo loni. Přesné číslo vám ale neřeknu. Není však žádné zdravotnické zařízení, které by nyní bylo v krizové situaci.

Jednáte dále s ministerstvem o tom, jak pokračovat v zařízeních, která sestrám nepřidala?

Samozřejmě jsme to paní ministryni říkali, ale bylo nám řečeno, že ministerstvo v podstatě žádné páky nemá. Kontroly ale mohou provést zdravotní pojišťovny, zda se k tomu chystají, nevíme.

Máte podobnou zkušenost? Jak se na situaci sester u nás díváte vy? Napište nám na mail svobodovam@mf.cz.


Klíčová slova

Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Související články

14.12. Pojišťovny zkontrolují platy sester Pojišťovny zkontrolují platy sester
27 příspěvků
5.10. Krize brzdí odchody sester, nemocnice by na to neměly spoléhat Krize brzdí odchody sester, nemocnice by na to neměly spoléhat
0 příspěvků

Komentovat článek: Sestry prchají do fakultních nemocnic, za…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Sestry prchají do fakultních nemocnic, za…

Komentáře

dalších 11 komentářů
buj hloupé sestry  | 27. 05. 2010 00:09

Ještě by nenápadně podotknul, že sestry u obvoďáků rozhodně nedělají 8,5 hodiny.Řekl bych tak 6 až 7.Na zbytek otročiny je obvoďák nepotřebuje. Papírovinu + návštěvy, 3 až 5 hodin denně obvykle dělá doma, bez sestry.

xx hloupé sestry  | 26. 05. 2010 22:41

date mi kontakt?mudr.lubomir.konecny@volny.cz

challenger hloupé sestry  | 26. 05. 2010 19:59

ale prdlajz. Hloupej je ten, kdo novinářům a nadsestrám na tuhle propagandu naletí. Největší nedostatek sester je právě ve FN a to hlavně v Praze, kvůli čemuž se tam uzavírají oddělení. a je to čím dál horší - tohle je z velmi důvěryhodného a ověřitelného zdroje. Všimněte si, že si soudružka Skalická sice dovoluje spekulovat na téma jak se sestry hrnou kvůli dvoum tisícovkám do FN, ale nedodá alespoň minimální ověřitelná data, To už i Kubek, který furt mluví o tom, jak dochtoři zdrhaj za hranice, je sdílnější. Fór je v tom, že pro jakoukoli sestru, zároveň pečovatelku o domácí krb, je samozřejmě mnohem výhodnější makat v jednosměnném provozu než dělat na směny někde v pražském koncentráku, kde ji buzerují již zmíněné postklimakterické soudružky z ČAS. Na směny za víc peněz je snad výhodnější makat jen pro mladé holky, ty to však, pokud nejsou blbé, brzy zabalí a jdou mimo zdravotnictví, kde dostanou víc za míň práce a odpovědnosti. Vím bezpečně, že kupř. ve FN Motol budou zavírat další oddělení - kvůli sestrám. Tohle může být jen propagandistické blábolení těch nadsester, které by tímto chtěly tlačit na soukromníky, aby zvedly platy, protože Juráskovné evidentně nenašlo své adresáty a soudružka Jurásková vypadá jako kráva, která blábolí o zvednutí platu sester o 2 tisíce a neplní slovo ale spíš to je jenom takové to obyčejné lezení do análu - soudruzi z MZ tohle chtějí slyšet, tak to soudružka holt řekne. Takže klídek, sestry určitě hloupé nejsou, hrdě si dovoluji prohlásit, že k nám do firmy bychom byli schopni přetáhnout jakoukoli pracovitou sestru, mimo těch postklimakterických dam, samozřejmě, ty by v soukromém sektoru bídně zhynuly hlady. Co se týče sester u obvoďáků, neznám sestry, které by se měly líp. Kupřl. jedna známá sestra sice má oficiálně 15 000 hrubého, jenže neoficiálně si přijde od lékaře na jednou tolik, závisí na výkonu a počtu pacientů a počtu odevzdaných 30 Kč poplatků - jen vůl by z toho platil zdravotní a sociální, pochopitelně.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné