Sestry s titulem bakalářek

Otevření bakalářského studia připravuje od příštího školního roku Univerzita Pardubice ve spolupráci se zdejší nemocnicí i střední a vyšší zdravotnickou školou…

Pardubice – „V nemocnici stále chybí kolem čtyřiceti zdravotních sester. Především se jich nedostává do směn. Ani na Slovensku jsme neuspěli. Pokud bude tento trend pokračovat, nezbyde nám než zaměstnávat sestry z Ukrajiny a dalších východních zemí,“ řekl nám včera ředitel pardubické nemocnice Jan Feřtek.

Vyšší typ studia

Přitom zde potřebují i vysoce kvalifikované zdravotní sestry. Moderní medicína se bez nich neobejde.

„Naší snahou proto je, aby se nemocnice stala výukovou základnou i pro vyšší typ studia. Z toho důvodu jsme se zapojili do společného projektu s univerzitou a zdravotnickou školou,“ pokračuje dále Feřtek a vysvětluje, že jde o nový bakalářský studijní program Ošetřovatelství.

„Podklady pro nové zdravotnické obory již schválila vědecká rada univerzity a nyní je posuzuje ministerstvo zdravotnictví,“ potvrdila tisková mluvčí pardubické univerzity Valerie Wágnerová. Poté bude o bakalářském programu rozhodovat meziresortní akreditační komise. Prozatím nebude toto studium spadat pod žádnou z dosavadních fakult.

„Nyní jde o celouniverzitní program, ale do budoucna nelze vyloučit podobný vývoj jako u ústavu cizích jazyků,“ doplnila Wágnerová.

Utíkají za lepším

Studijní tříletý program Ošetřovatelství bude mít dva obory: porodní asistentka a všeobecná sestra. V každém z nich by mělo zpočátku studovat pětatřicet posluchačů. Sestry, které úspěšně absolvují bakalářské studium, získají odborné znalosti na úrovni Evropské unie. Chybět nebude například ani přijímací zkouška z cizího jazyka.

„S oborem porodní asistentka již máme zkušenosti z naší vyšší odborné školy,“ doplnila další z účastníků projektu Miloslava Plšková, která je ředitelkou Střední a vyšší zdravotnické školy v Pardubicích. Ze zkušenosti ví, že jejich absolventky touží po vyšším vzdělání v oboru, popřípadě po praxi v zahraničí, poté ale chtějí svou profesi dělat doma.

Ředitel Feřtek je však skeptický. Netají se obavami, že pokud zdravotním sestrám nabídnou země Evropské unie lepší pracovní a platové podmínky, rády jich využijí. „Řešení vidím hlavně ve změně mzdových možností, což se ale týká i lékařů,“ dodal Feřtek.

JIŘINA MIKEŠOVÁ, Pardubické noviny, 25.10.2001

Ohodnoťte tento článek!