Přejít na obsah

Sestry se vrací do nemocnic, pomohla krize

zpět
10.6.2011
sestra, sestry, lékařka,
zvětšitsestra, sestry, lékařka,Zdroj: businessweek.com

sestra, sestry, lékařka, | Zdroj: businessweek.com

 

Hospodářská krize vyřešila to, co léta zaměstnávalo management nemocnic. Vrátila sestry do oboru, většina zařízení hlásí v současné chvíli plno.

Doby, kdy hrozilo zavírání jednotlivých oddělení kvůli nedostatku zdravotních sester, jsou pryč. Alespoň prozatím.

Podle průzkumu Zdravotnictví a medicína mají nemocnice téměř plné stavy. Mnohé musejí zájemkyně o pracovní místo odmítat. Důvodů pro takový vývoj je několik.

Většina oslovených se shoduje, že velkou roli sehrála hospodářská krize. Sestry, které před lety odešly ze zdravotnictví, se nyní vracejí z podniků, které zkrachovaly. Práce v nemocnicích je pro ně stabilním zdrojem příjmu.

Do nemocnic také konečně přicházejí sestry z bakalářských oborů. Výpadek způsobený změnou systému vzdělávání byl tak narovnán. Svou roli sehrálo také navýšení mezd.

Pomohly vyšší platy

V Královéhradeckém kraji mají v současné chvíli dostatek všech sester. Zařízení hlásí plno, personální situace je stabilizována již několik měsíců.

„Nepředpokládám, že za to může hospodářská krize, spíše bych řekla, že se podařilo navýšit mzdy na takovou úroveň, že se sestry zase začaly vracet do oboru,“ uvedla pro Zdraví.Euro.cz řídící sekce nemocnic Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Iva Řezníková.

Asociace sester: Ve velkých městech je situace stabilizována

To, že je ve velkých městech situace s počtem sester stabilizována, potvrzuje i Česká asociace sester. Podle ní se ale jedná jen o přechodný stav.

„Musíme si uvědomit, že máme stále klesající tendenci mladých, kteří se rozhodují ke studiu na zdravotnické škole. Proto postupně bude opět sester ubývat. Bohužel nám stárnou a nastane přirozený odliv díky postupným odchodům do důchodu,“ domnívá se tisková mluvčí ČAS Irena Kouřilová.

A čím si ČAS zájem sester vysvětluje? Důležitou roli přisuzuje ekonomické krizi, zdůrazňuje ale, že pozitivní vliv měly i motivační systémy, které ČAS podporovala.

Vysočina: bojíme se přetlaku

Asociace sice tvrdí, že v menších zařízeních sestry chybí stále, podle zjištění Zdravotnictví a medicína,ale takové tvrzení neplatí.

„Sester je i u nás dostatek, vždycky nám utíkaly do fakultních nemocnic, najednou přestaly migrovat a přišly nové ročníky,“ popisuje aktuální stav Andrea Babišová z Bohumínské městské nemocnice.

Další informace si můžete přečíst v pondělním vydání Zdravotnictví a medicína.


Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Související články

26.5. Stanou se ze sester poloviční doktoři? Stanou se ze sester poloviční doktoři?
10 příspěvků
16.1. Zdravotní sestry se bojí o práci Zdravotní sestry se bojí o práci
13 příspěvků
18.2. Nemocnice kraje už mají sester dost Nemocnice kraje už mají sester dost
0 příspěvků

Komentovat článek: Sestry se vrací do nemocnic, pomohla krize

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Sestry se vrací do nemocnic, pomohla krize

Komentáře

dalších 8 komentářů
98 Money,money,money  | 14. 06. 2011 06:24

V Klausově mafiánském kapitalismu, tedy ve společenském zřízení ve kterém žijeme, jsou peníze jedinou morální hodnotou. A je zcela jedno, jak jich bylo dosaženo. Nějaká prestiž se tady už dávno nenosí.

josef 98  | 13. 06. 2011 06:47

Jenom krátce, pokud náš blbec bute tleskat politickým hovadům za to, že bude mít zdravotní péči zadarmo pak nemluvme o medicině a jejích profesních zaměstnancích nebo provozovatelích.Pokud společnost nezmění svoje myšlení a nenavrátí společenskou prestiž povolání zdravotní sestry a lékaře pak veškerá diskuse je mimo mísu.Devastace myšlení přetrvává díky politikům. Nejde vždy o peníze,ale zejména o společenskou slušnost.Jenže v tomto státě slušnost se nenosí .

98 Slepice, slepice, slepice  | 11. 06. 2011 13:27

Znám obě strany řeky. Jen chci říci, že sestry budou pracovat v takových podmínkách, jaké si sami vybojují. Nikdo jim zlepšení v tržním hospodářství na zlatém podnosu sám od sebe nepřinese, byť dělají velmi těžkou, záslužnou a nenahraditelnou práci. Nerovnoprávnost mezi pacienty a zdravotníky je otázkou celé medicíny, nikoliv jen sester.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné