Sestry si mají přilepšit o 2500 korun

Titulní obrázek

Slíbené zvýšení platů o 2500 korun by měly dostat všechny sestry, ve fakultních nemocnicích, v nemocnicích krajů, akciových společnostech a soukromých nemocnicích i sestry v zařízeních sociální péče. Po jednání zdravotnické tripartity to řekla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková…

Peníze od zdravotních pojišťoven stačí podle ní na polovinu až tři čtvrtiny tohoto navýšení a je zodpovědností managementů nemocnic, aby našly dodatečné zdroje.

Podle Asociace českých a moravských nemocnic by nemocnice potřebovaly od pojišťoven navíc tři miliardy, aby mohly zvýšit všem sestrám platy o patnáct procent. Ze slíbené 1,2 miliardy mohou navýšit platy jen o 1500 korun. Tisícovku pro každou sestru musejí najít ředitelé v rozpočtech nemocnic.

Na to ale má jen část nemocnic, většina žádné rezervy nemá, případně se dokonce potýká s dluhy. Jejich ředitelé soudí, že peníze, které dostanou od pojišťoven navíc, by měly jít na úhradu dluhů.

„Očekávám, že management se k tomuto úkolu přihlásí, protože je to i v jeho zájmu, a tím je poskytování zdravotní péče. Bez zdravotnických pracovníků ji totiž poskytovat nemohou,“ zdůraznila ministryně.

Předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger vyjádřil uspokojení nad tím, že zvýšení se má týkat všech sester. Odbory se totiž obávaly, že je dostanou jen některé.

Fakultní nemocnice dostaly zvýšení příkazem od svého zřizovatele – ministerstva, kraje daly ministerstvu slib, že peníze sestrám také navýší.

Ministryně vysvětlila, že navýšení od pojišťoven půjde všem zařízením, ale částky nebudou plošné, tedy nebudou všude stejné. Zadlužené nemocnice dostanou od pojišťoven více než zařízení s vyrovnaným hospodařením, nebo dokonce zisková zařízení.

Odboráři očekávají problémy zejména v krajských a soukromých nemocnicích a v zařízeních sociální péče, kde pracuje čtyřicet procent všech sester, proto svolali tripartitu. Vladimír Kothera ze Svazu zdravotních pojišťoven potvrdil, že pojišťovny zařízením peníze vyplatí.

E15

Sestry si mají přilepšit o 2500 korun
Ohodnoťte tento článek!