Přejít na obsah

Sestry už možná nebudou potřebovat vzdělání na VŠ

zpět
3.6.2016
pero, dokumentace, podpis
zvětšitpero, dokumentace, podpisZdroj: Shutterstock

pero, dokumentace, podpis | Zdroj: Shutterstock

 

Sestry už pro svou odbornost možná nebudou muset mít tříleté vysokoškolské vzdělání, stačilo by absolvovat rok studia na vyšší odborné škole. Počítá s tím novela o podmínkách nelékařských zdravotnických povolání, kterou vládě doporučila schválit její legislativní rada.

ČTK o tom informoval Jiří Souček z úřadu předsedy rady a ministra Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Rada podpořila také novelu o specifických zdravotních službách.

Ministerstvo zdravotnictví chce první z novel vyřešit problémy s nedostatkem plně kvalifikovaných sester. Návrh především rozšíří možnost získání odborné způsobilosti pro výkon povolání všeobecné sestry zkráceným studiem na vyšších odborných školách, podobně jako pro zdravotnické asistenty, praktické sestry, porodní asistentky a zdravotnické záchranáře.

Novela by podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) mohla být přijata do konce letošního roku, takže od příštího školního roku už by se jí mohlo vzdělávání sester řídit. Němeček už dříve připomněl, že změna je v souladu s požadavky EU i osvědčenou praxí například v Německu.

Výhrady k předloze má ale Asociace vysokoškolských vzdělavatelů nelékařských zdravotnických profesí v ČR, podle níž se zkrácením studia zdravotních sester jejich nedostatek nevyřeší. Podle zdravotnických odborů chybějí v nemocnicích tisíce sester. Kvůli tomu se omezuje provoz a zavírají některá oddělení. Sestry odcházejí z nemocnic kvůli přetěžování, hledají si méně stresující práci, za kterou si vydělají stejně nebo i víc. Loni měly sestry ve státních nemocnicích 28.000 korun, základní plat činil 19.680 korun.

Asociace navrhovaný systém 4+1 odmítá, návrh nemá podporu ani Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče, České asociace sester a Asociace vyšších odborných škol. Asociace navrhuje rozšířit vzdělávací kapacity vyšších a vysokých škol pro vzdělávání sester, nastavit systém celoživotního vzdělávání a změnit minimální personální standardy tak, aby byla zajištěna kvalitní a bezpečná péče a sestry nebyly přetěžovány.

Druhá z novel má zpřesnit ustanovení týkající se sterilizací, kastrací, genetických vyšetření a ochranného léčení. Návrh má například snížit hranici věku pacienta, u kterého bude možné provést kastraci, z 25 na 21 let. Proti tomu měla námitky ombudsmanka Anna Šabatová. Novela by měla rovněž upravit podle zkušeností z praxe pasáže týkající se posudkové péče, včetně posuzování a uznávání nemocí z povolání.


Komentovat článek: Sestry už možná nebudou potřebovat vzdělání na…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Sestry už možná nebudou potřebovat vzdělání na…

Komentáře

1 komentář
Vk VOŠ kvalitnější než Bc  | 3. 06. 2016 12:51

Bylo by vhodné ocenit práci starších sester s dlouholetou praxí dálkovým jednoročním kurzem na VŠ titul Bc. Pak by mohly jako dříve učit, daleko lépe než Bc. a Mgr bez praxe. Absolventy VOŠ jako 3-letého pomaturitního studia by měly dostat Bc automaticky. Potřebujeme sestry u lůžka, ne vědce či administrátorky či teoretické učitelky. Pro speciální výkony ať jsou zase nástavbové kurzy (třeba i s titulem). Stejně jedna specializace není zaměnitelná za jinou. Představy, že Mgr umí vše jsou nesmysl. Nesmysl je i představa, že sestry budou nahrazovat lékaře - což se jim slibuje. Že sestra, která to umí, může dělat některé výkony lékaře je dobře, měla by mít od lékaře na to glejt a lékař by za tento konkrétní, že to umí, odpovídal. A samozřejmě všichni by měli být dobře placeni a mělo by jich být dost, aby vše zvládli v lidsky přijatelné pracovní době, tempu a bez stresů. CHCE TO SELSKÝ ROZUM !!!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné