Přejít na obsah

Sestry v prostějovské nemocnici se bouří

zpět
29.9.2009

Rozruch mezi všeobecnými sestrami v prostějovské nemocnici vyvolal PR článek holdingu Agel o navyšování platů zdravotních sester a porodních asistentek o patnáct procent z peněz zdravotních pojišťoven. V Prostějově dostalo téměř čtyři sta sester přidáno jen sedm procent...

V nemocničních chodbách se okopírovaný článek objevil vylepený na dveřích, pravděpodobně měl vedení nemocnice naznačit, co si o něm jejich zaměstnanci myslí. „V žádném případě jsme nedostali přidáno patnáct procent,“ zmínila sestra Jana z prostějovské nemocnice, která v ní pracuje přes dvacet let. (Jméno je záměrně změněné).

Od 1. září se jí tarifní složka platu zvedla, stejně jako ostatním všeobecným sestrám a porodním asistentkám, o zhruba tisíc korun na patnáct tisíc osm set, což je právě sedm procent. „Článek popisoval situaci v celé naší společnosti,“ vysvětlila personální ředitelka Agelu Miroslava Pešátová. O Středomoravské nemocniční, kam patří i nemocnice v Prostějově, v něm není žádná zmínka. „Psali jsme v něm o situaci v našich severomoravských nemocnicích,“ doplnila Pešátová.

O tom, jaká je platová politika v jednotlivých nemocnicích, v Agelu rozhodují sami jejich ředitelé. „Agel v článku popisuje, jak dojde k druhému navýšení průměrných platů o patnáct procent, což není pravda,“ vysvětlila sestřička Jana a doložila to svými výplatními páskami za poslední rok.

Plat sester v Prostějově se skládá ze dvou částí. „Osmdesát procent tvoří základní tarif a dvacet procent je pohyblivá složka, která se skládá z odměn nebo osobního ohodnocení,“ vysvětlil ředitel Nemocnice Prostějov Tomáš Uvízl. Výši pohyblivé složky platu rozděluje na oddělení vrchní sestra.

„Podle kolektivní smlouvy s odbory jsme ji měli letos zvednout o dvě procenta, ale zvedli jsme ji o pět,“ zmínil Uvízl. O patnáct procent, o kterých se hovoří v článku, se zvýšil průměrný plat sestrám v severomoravských nemocnicích, které spravuje Agel. Podle ředitele má na růst platů ve Středomoravské nemocniční také vliv zadlužení nemocnic na střední Moravě.

„Při přebírání nemocnic v Prostějově, Přerově a Šternberku od kraje měly dohromady dluh osmdesát milionů,“ popsal Uvízl. Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že v druhé polovině letošního roku navýší platy zdravotním sestrám a porodním asistentkám o patnáct procent z peněz od zdravotních pojišťoven průměrně o 2500 korun.

„To má platnost v krajských nebo fakultních nemocnicích. My jsme soukromá společnost a reagujeme na trh práce,“ vysvětlil Uvízl. Podle ministerstva zdravotnictví činila průměrná měsíční mzda všeobecné sestry v loňském roce 24 221 korun hrubého.

Jana z Prostějova má jedenadvacet tisíc korun hrubého. Podle ředitele Uvízla je s penězi problém: „Od prvního září jsme navýšili tarif o tisíc padesát korun a za srpen jsme zpětně vyplatili peníze v odměnách,“ uvedl Uvízl. „Z velkých pojišťoven máme přislíbeno, že nám pošle peníze Všeobecná zdravotní pojišťovna, a od ostatních ne,“ dodal. „V žádném případě však nebudeme sahat na pohyblivou složku platu,“ ujistil Uvízl.

Petr Syrovátka, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Sestry v prostějovské nemocnici se bouří

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Sestry v prostějovské nemocnici se bouří

Komentáře

dalších 6 komentářů
YS Re:Re:V Olomouci VN taktéž.  | 30. 09. 2009 22:07

Proč by to dčlal?Vy asi nevíte nic o slušnosti,že?Já,kdybych byla kompetentní,tak bych to sestrám vysvětlila,ale protože nejsem,tak čekám,že by to mělo býti vysvětleno jinými.Z vašeho příspěvku je jasné,že slušnost není vaše přednost,proto se divíte,proč by to dčlal.Naše společnost upadá,je mi z toho nanic.

sestry se bouri pero vsak kouri  | 29. 09. 2009 16:30

tim padem je v prerove vse ok

Ausländer Re:V Olomouci VN taktéž.  | 29. 09. 2009 13:14

A proc by to nekdo delal ??????????? Jste snad spokojene, ne ????? Nic nesvedci o opaku. Nebo snad nekdo ve VN Holomoc zastavil pracu, rozdal pacosum toaletaky, holitka a berle a odesel do zasedacky stavkovat ???? Ja to tak podobne kdysi udelal pri stavce-nestavce dochtoru taky. Za cas (kdyz se nic nemenilo) jsem vzal roha.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné