Přejít na obsah

Sestry z krajských nemocnic utečou za lepším

zpět
28.5.2009

Vládou schválené zvýšení platů zdravotním sestrám se dotkne jen sester v nemocnicích, které jsou příspěvkovými organizacemi, tedy například hradecké fakultní. Menší nemocnice, kterých se to netýká, mají obavy z útěku sester za lepším, třeba do Hradce. "To může klidně nastat, " domnívá se Dana Kracíková, ředitelka Oblastní nemocnice Jičín, pod níž spadá také novo bydžovská nemocnice...

„Z Nového Bydžova je to do Hradce blízko. Otevřeně říkám, že na takové přidání zdroje nemáme. Na letošní rok jsme slíbili sestrám šesti procentní navýšení průměrného platu, a to jsme schopni naplnit, “ uvedla ředitelka. Dodala, že v současné době nedostatek zdravotních sester nemají. Jako nespravedlivý krok, který povede k odchodu sester z okresních a krajských nemocnic, vidí vládou schválené zvýšení platů předseda Krajského zdravotního výboru Jiří Veselý. „Přidáno dostanou sestry ve fakultních nemocnicích, které mají již nyní plat kolem 25 tisíc korun, “ říká. „Zdravotní sestry z ostatních nemocnic kraje mají tarifní platy kolem patnácti tisíc, i s příplatky za služby jsou jejich platy řádově o tři tisíce korun nižší.A to i přesto, že v posledních třech letech byly jejich platy každoročně o šest procent navyšovány. Na červencové přidání jednotlivé nemocnice rozhodně nemají finanční zdroje, “ prohlásil Veselý. Naopak Fakultní nemocnice v Hradci Králové by díky tomuto vládnímu opatření mohla snížit zhruba dvacetičlenný podstav zdravotních sester. Největší nedostatek sester pociťuje dětská klinika a centrální operační sály. Podle hlavní sestry Hany Ulrychové je patnácti procentní zvýšení platů krokem, který bude mít smysl spíš z dlouhodobého hlediska. „Nyní pomůže jen částečně. Zdravotní sestry totiž na trhu práce nejsou, “ řekla Hana Ulrychová.

Martin Černý, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Sestry z krajských nemocnic utečou za lepším

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Sestry z krajských nemocnic utečou za lepším

Komentáře

dalších 12 komentářů
eassy eassy Přidání  | 29. 05. 2009 23:28

Vždyť pojišťovny se kasají, že mají vyčleněnou miliardu korun na přidání platu viz čl. 24.4. v Novinkách. Tak proč by měl být problém přidat i v okresních nemocnicích????

eassy eassy Plat 25 tis?  | 29. 05. 2009 23:25

Plat kolem 25 tis. Kč ve FN? Někdo asi upadl na hlavičku

Re:Za lepším?  | 29. 05. 2009 09:00

Možná by tam byla nějaká ta "dělnická sleva",ale jinak máte vpodstatě pravdu.Kony

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné