Sestry znovu mizí z nemocnic

Květen a červen jsou už několik let noční můrou ředitelů mnoha nemocnic. V žádném jiném období roku jim neodcházejí zdravotní sestry tak masově. „Je to vlastně rok po maturitě a část nespokojených odchází po roční zkušenosti v tvrdé nemocniční praxi prostě za lepším,“ vysvětlila jedna ze sester z Fakultní nemocnice (FN) v Plzni. „Sestry odcházejí mimo zdravotnictví… Mnoho sester se hlásí na vysoké školy…

berou si volno a učí se na přijímací zkoušky. „Projevují se přitom i nové možnosti, jako třeba bakalářské studium či přechod na vyšší zdravotnickou školu, což začínají sestry stále více využívat, protože se domnívají, že po vstupu do Evropské unie by jim nemuselo základní zdravotnické vzdělání v zahraniční konkurenci stačit,“ míní ředitel Nemocnice České Budějovice Jiří Bouzek. „Svízelné situaci čelíme v jarním období již několik let. Za jednu z hlavních příčin lze považovat i odchod mladých sester na mateřskou dovolenou, mnohdy už předčasně pro rizikové těhotenství,“ potvrdila mnohaletou zkušenost Hana Ulrychová, hlavní sestra Fakultní nemocnice v Hradci Králové, kde v současné době chybí přes 40 zdravotních sester a další se chystají odejít. Nedostatek středního zdravotního personálu potvrdil i ředitel českobudějovické nemocnice Bouzek. „Zatím jsme nemuseli sice uzavřít ani jediné lůžkové oddělení z důvodu nedostatku personálu, ale situace je vážná,“ upřesnil Bouzek. Fakultní nemocnice v Olomouci se potýká s nedostatkem čtyřiceti až šedesáti sester. „Obměna sester je veliká, chybějí nám nepřetržitě, řešíme to přesčasovou prací,“ řekl Právu ředitel FN Václav Rýznar. Pardubická nemocnice má v současnosti 750 sester, k tomu, aby nenastal kolaps, jich potřebuje dalších nejméně padesát. „S dívkami, které teď končí zdejší střední zdravotnickou školu, příliš nepočítám, většinou po maturitě pokračují ve studiu, nebo se věnují jiné profesi,“ řekla ředitelka ošetřovatelské péče zdejší nemocnice Věra Moserová.

Pomoc může přijít ze Slovenska

Téměř ve všech nemocnicích registrují nejen zájem o práci od sester ze zahraničí, především ze Slovenska a Ukrajiny, ale začínají s ní ipočítat. „V případě slovenských kolegyň je jejich zaměstnanecký poměr poměrně krátký, trochu se tu otrkají a vrací se, protože vědí, že pobytem u nás si vylepšily šanci na místo doma. S Ukrajinkami jsou určité potíže s jejich kvalifikací, která je oproti naší poněkud odlišná,“ uvedla v hradecké nemocnici vrchni sestra Ulrychová. Ve Fakultní nemocnici Brno chybí zhruba stovka sester. Nebýt slovenských pracovnic, bylo by to třikrát tolik. „Zaměstnáváme asi 200 dívek ze Slovenska,“ sdělila náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Erna Mičudová. Zaměstnávání zahraničních sester se však příliš nelíbí ministru zdravotnictví Bohumilu Fišerovi. „Považoval bych to za špatné řešení. Psychologicky by to pro pacienta nebylo dobré,“ konstatoval ministr.

(zpr), Právo, 30.5.2001

Ohodnoťte tento článek!