Severočeské obce marně shánějí lékaře

Na venkově dlouhodobě chybějí praktičtí lékaři. Důvodem je fakt, že post vesnického lékaře není finančně atraktivní. Nepomáhají ani výhody, na které obecní úřady zdravotníky lákají…

Severní Čechy –

V obcích proto zůstávají po odcházejících lékařích jen prázdné ordinace a obyvatelé musejí za zdravotní péčí dojíždět do okresních měst.V obci Libčeves lékaře zoufale shánějí už delší dobu. Marně.

„Hledala jsem na Lounsku, Litoměřicku a Mostecku, nabízím kompletně zařízenou ordinaci, dokonce i byt. Přesto se mi náhradu za lékařku na mateřské dovolené zatím sehnat nepodařilo,“ posteskla si starostka Vlasta Staňková.

Obyvatelé Libčevsi proto musejí k lékaři dojíždět do Loun.“Mrzí mě to. Máme tady vše, jen toho lékaře ne,“ doplnila starostka.

Lékaři se na vesnice příliš nehrnou. Důvodem je fakt, že by neměli dostatečný počet pacientů.

Museli by proto objíždět několik obcí, aby dosáhli odpovídajícího počtu pacientů a vydělali si.

„Problémem je i velmi rychlé stárnutí populace praktických lékařů. A noví nepřicházejí. Post lékaře praktika dnes není atraktivní,“ okomentoval kritickou situaci českého zdravotnictví předseda Svazu pacientů Luboš Olejár.

Potvrzují to i slova ústeckého studenta medicíny Lukáše Bedrny.

„Neumím si moc představit, že bych šel po škole dělat vesnického doktora. Doby básníka Štěpána Šafránka už jsou pryč. Dnes frčí obory typu plastická chirurgie, kde se točí peníze,“ zhodnotil stav Bedrna.

Podle zákona vypisuje výběrová řízení na uvolněné místo lékaře zdravotní pojišťovna.

„I když je vypisujeme, nehlásí se nikdo. Zájem o otevření nové ordinace praktického lékaře je na Lounsku dlouhodobě zcela mizivý,“ řekl ředitel územního pracoviště VZP Louny a Most Václav Kasal.

Někde už se s faktem, že lékaře do obce neseženou, smířili. Obyvatelé Malečova, Zubrnic a Ryjic dojíždějí k lékaři do Ústí nad Labem.

Nejčastěji míří na Střekov a do Neštěmic. Lékaře nemají ani ve Svinčicích, Lužicích a Malém Březně na Mostecku.

„Pro dvě stě obyvatel by se lékař nevyplatil. Většina lidí proto dojíždí do přilehlých obcí nebo přímo do Mostu,“ uvedla Jana Lomozová z obecního úřadu v Malém Březně.

V Libereckém kraji se díky výhodám podařilo lékaře do vesnic nakonec dostat. V Bedřichově se uvázal lékař provozovat dvakrát týdně ordinaci poté, co mu radnice pronajala tamní penzion.

Ten samý lékař dojíždí ordinovat do nedalekého Janova, kde provozuje praxi v prostorách radnice.

Ústecký kraj

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

Uživatel: Michal Entler

Studentovi Bedrnovi bych doporučoval, aby se tak často nedíval na americké seriály z nemocničního prostředí. Také pan Olejár neví, která bije. Venkovský praktik,který má nakapitováno 1500-2000 duší, má od obce malý nájem, neví co s penězi.Stačí si vynásobit průměrnou kapitaci s koeficientem počtem pacientů, k tomu výkony(asi 12 kodů),přímé platby + pozornosti farm.firem a dostaneme se k takovému číslu,o kterém se profesorům na klinikách může jenom zdát.

Navíc, populace stárne a koeficient se zvyšuje…Stačí se podívat v jakých domech praktici bydlí a v jakých autech jezdí. Prosím, nezávidím, pouze konstatuji, každý si může vybrat obor.

Ohodnoťte tento článek!