Seznam léků, které se koupí jen s občankou, má být hotov do října

Titulní obrázek

Seznam léků připravuje ministerstvo zdravotnictví spolu s protidrogovou centrálou a Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Kromě léků, z nichž se dají vyrábět drogy, by se měla volně po předložení průkazu kupovat například i antikoncepce…

Ministerstvo zdravotnictví má mít do konce října hotový seznam léků, které by si pacienti v lékárnách mohli koupit jen po předložení občanského průkazu.

Budou na něm například volně prodejné léky proti chřipce, které obsahují pseudoefedrin. Tato látka slouží totiž i jako surovina k výrobě pervitinu. Ve sněmovně při interpelacích to ve čtvrtek řekl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS).

Seznam léků připravuje ministerstvo zdravotnictví spolu s protidrogovou centrálou a Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL). Kromě léků, z nichž se dají vyrábět drogy, by se měla volně po předložení průkazu kupovat například i antikoncepce. Zvláštní postup při prodeji léků upřesňuje zákon o léčivech i ministerská vyhláška. Omezuje například počet prodaných balení.

Podle poslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) by nejjednodušší cesta k omezení prodeje léků s pseudoefedrinem bylo jejich vydávání jen na předpis. „Zákaz prodeje je špatné řešení. Jedná se o běžné léky a my bychom ochudili pacienty, kteří je běžně užívají a nezneužívají, o určité druhy léčiv,“ uvedl ministr. Podle něj zpřísněný režim a legitimování kupujících může policii pomoci případné výrobce drog odhalovat.

Loni lékárny v Česku prodaly asi milion balení léků s pseudoefedrinem. Podle odhadů České lékárnické komory asi 80 procent z tohoto množství mohlo být zneužito k výrobě pervitinu.

V loňském roce policie odhalila 388 takzvaných varen, v nichž se droga připravovala. Pervitin je česká specialita, která se rozšířila do dalších zemí. Policisté letos objevili například laboratoř, která vyráběla drogu pro Británii.

V Česku má registraci asi 6500 léčiv a přípravků. Zhruba 1200 se prodává bez receptu.

ČTK

Seznam léků, které se koupí jen s občankou, má být hotov do října
Ohodnoťte tento článek!