Přejít na obsah

Seznam léků, které se koupí jen s občankou, má být hotov do října

zpět
6.6.2008

Seznam léků připravuje ministerstvo zdravotnictví spolu s protidrogovou centrálou a Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Kromě léků, z nichž se dají vyrábět drogy, by se měla volně po předložení průkazu kupovat například i antikoncepce...

Ministerstvo zdravotnictví má mít do konce října hotový seznam léků, které by si pacienti v lékárnách mohli koupit jen po předložení občanského průkazu.

Budou na něm například volně prodejné léky proti chřipce, které obsahují pseudoefedrin. Tato látka slouží totiž i jako surovina k výrobě pervitinu. Ve sněmovně při interpelacích to ve čtvrtek řekl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS).

Seznam léků připravuje ministerstvo zdravotnictví spolu s protidrogovou centrálou a Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL). Kromě léků, z nichž se dají vyrábět drogy, by se měla volně po předložení průkazu kupovat například i antikoncepce. Zvláštní postup při prodeji léků upřesňuje zákon o léčivech i ministerská vyhláška. Omezuje například počet prodaných balení.

Podle poslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) by nejjednodušší cesta k omezení prodeje léků s pseudoefedrinem bylo jejich vydávání jen na předpis. „Zákaz prodeje je špatné řešení. Jedná se o běžné léky a my bychom ochudili pacienty, kteří je běžně užívají a nezneužívají, o určité druhy léčiv,“ uvedl ministr. Podle něj zpřísněný režim a legitimování kupujících může policii pomoci případné výrobce drog odhalovat.

Loni lékárny v Česku prodaly asi milion balení léků s pseudoefedrinem. Podle odhadů České lékárnické komory asi 80 procent z tohoto množství mohlo být zneužito k výrobě pervitinu.

V loňském roce policie odhalila 388 takzvaných varen, v nichž se droga připravovala. Pervitin je česká specialita, která se rozšířila do dalších zemí. Policisté letos objevili například laboratoř, která vyráběla drogu pro Británii.

V Česku má registraci asi 6500 léčiv a přípravků. Zhruba 1200 se prodává bez receptu.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Seznam léků, které se koupí jen s občankou, má…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Seznam léků, které se koupí jen s občankou, má…

Komentáře

dalších 5 komentářů
klement Re:Zadame  | 9. 06. 2008 08:31

vždy mi připadala iracionálnost existence tohoto svazu, vy se to ani nepokoušíte vyvracet...

Honza Re:Zadame  | 8. 06. 2008 21:51

Vzhledem k tomu ze je v lekarne bezna evidence rodneho cisla (=cislo pojistence), bude normalni zadat OP pokud to schvali UOOU... Jinak kdyz pacient nebude chtit predlozit prukaz, tak proste si nic nekoupi. Evidence u propravku s pseudoefedrinem tak bude prinosem.

Svaz Pacientu Zadame  | 6. 06. 2008 12:29

vsichni mastickari musi mit na rukavu pasku PS-VB kdyz budou kontrolovat vopcanky

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné