Seznam návykových látek by se mohl rozšířit o 19 chemikálií

kokain, drogy,

Seznam nebezpečných návykových látek by se mohl rozšířit o dalších 19 položek, které slouží pro výrobu drog. Do výčtu by tak měly přibýt chemikálie jako pentedron či methoxetamin. Počítá s tím návrh nařízení, které by měla ve středu projednat vláda.

Seznam nebezpečných návykových látek upravoval dřív zákon. Jeho doplnění a schvalování bylo ale zdlouhavé. Nyní je možné listinu rozšířit vládním nařízením. Jeho návrh byl hotov v březnu. Dostaly se na něj chemikálie, které nařídila mezi nebezpečné substance zařadit EU, které doporučila Světová zdravotnická organizace či které se objevily v některých členských státech. Některé si vyžádaly i lidské životy. Tři substance pak ještě doplnilo ministerstvo vnitra.

Všechny látky jsou chemikálie, které se nevyužívají v průmyslu či při léčbě. Slouží jen k výrobě drog. Většina z nich je podobná strukturou psychotropním látkám.

„Drogový trh nejen v České republice, ale i v celé Evropské unii neustále zaplavují nové syntetické drogy, které jsou syntetizovány s cílem vyhnout se chemickým strukturám, jež spadají pod kontrolní režim omamných či psychotropních látek,“ uvedli autoři návrhu.

Nařízení připravilo ministerstvo zdravotnictví. Pokud by se podle autorů seznam o 19 látek nedoplnil, nemohla by policie či justice obchod s novými drogami postihovat. Mohlo by to ohrozit zdraví lidí. Opatření má bránit i šíření nových drog. Většina se dováží přes země, kde se vybrané chemikálie k jejich výrobě nekontrolují.

V roce 2013 systém včasného varování v Česku hlásil 48 nových syntetických látek. Dvanáct z nich zaznamenal v zemi poprvé, tři se objevily v ČR jako v první zemi EU. Nové psychoaktivní látky nabízelo 26 internetových obchodů v češtině, z nich pět se specializovalo jen na syntetické látky. Mezi nejčastěji nabízené chemikálie patřily substance ze skupiny katinonů a syntetických kanabinoidů, uvádí výroční zpráva o stavu drog v Česku za rok 2013. Zprávu za loňský rok experti zveřejní na podzim.

Ohodnoťte tento článek!