Simulování se vyplácí, „nemocných“ je víc

Titulní obrázek

Kvůli rozhodnutí ústavního soudu, který vrátil do hry vyplácení štědrých dávek během prvních tří dní nemoci, lidí na neschopenkách v červenci „zázračně“ přibylo. „Oproti předchozím měsícům se nám v červenci skutečně zvýšil počet nemocných zaměstnanců,“ potvrzuje například mluvčí České zbrojovky Jan Pěnkava…

Rozhodnutí ústavního soudu vrátilo v červenci české marodění zpět na dvojnásobnou hodnotu průměru Evropské unie.

„Házení se marod“ je v Česku opět v kurzu. Kvůli rozhodnutí ústavního soudu, který vrátil do hry vyplácení štědrých dávek během prvních tří dní nemoci, lidí na neschopenkách v červenci „zázračně“ přibylo.

„Oproti předchozím měsícům se nám v červenci skutečně zvýšil počet nemocných zaměstnanců,“ potvrzuje například mluvčí České zbrojovky Jan Pěnkava. Trend potvrzují i další oslovené firmy – na přesná čísla je ale podle nich ještě brzy.

Marodění místo práce se nyní vyplatí lidem s podprůměrnými a průměrnými platy. Nemocenská je pro ně stejně výhodná, jako kdyby si vzali dovolenou. Tento stav ale nebude trvat dlouho. Senátoři včera rozhodli, že se od září dávky za první tři dny nemoci budou opět snižovat a od ledna už je stát nebude vyplácet vůbec.

Právě dávky během prvních tří dní nemoci vláda na začátku letošního roku zrušila. Mělo to být opatření proti simulování. Češi totiž marodí dvakrát častěji než zaměstnanci v ostatních zemích Evropské unie. Nemocných poté skutečně ubylo. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas tvrdí, že zhruba o čtvrtinu.

Firmy jeho výpočty potvrzují. „Lidí na neschopence bylo méně, zejména kvůli nižším nemocenským dávkám,“ říká mluvčí Sazky Petra Kadeřábková. Jenže pak zasáhl ústavní soud a od července se lidem za první tři dny nemoci vyplácí 60 procent mzdy. Simulantů tak ubude nejspíš až na začátku příštího roku, kdy dávky opět zmizí.

Už teď se ukazuje, že si lidé všimli, že nemocenská je pro ně od posledního června výhodnější. Firmy hlásí více nemocných, ministerstvo předpokládá velké finanční ztráty.

Kvůli rozhodnutí Ústavního soudu teď stát musí lidem vyplácet dávky i první tři dny jejich nemoci ve stejné výši jako po zbytek nemoci, tedy 60 procent jejich platů.

Nejvyšší dávky v historii

„Tak vysoké dávky přitom lidé nedostávali ani v době vlády Sociální demokracie,“ říká ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Tehdy stát vyplácel první tři dny polovinu mzdy. Pak sami sociální demokraté snížili tuto částku o polovinu a lidé si tak na začátku nemoci přišli na čtvrtinu svého platu.

Vláda letos v lednu nemocenskou znovu snížila – lidé už neměli první tři dny nárok na žádné dávky.

Ústavní soud ale v dubnu nulové dávky zrušil. Soudcům se nelíbilo, že stát sice nutí lidi platit nemocenské pojištění, ale nemocným pak žádné dávky nevyplácí.

Vláda pak jako by na Ústavní soud „vyzrála“: dávky od ledna znovu ruší, zároveň však snižuje odvody na pojistném. O jednu desetinu procenta. Změnu včera schválil Senát.

Nemoc „zadarmo“ navíc už státu ušetřila bezmála dvě miliardy korun. Změny, které vyplývají z rozhodnutí Ústavního soudu, však náklady na nemocenské dávky zase navýší.

„Předpokládáme, že kvůli těmto opatřením zaplatí stát o 1,2 miliardy více, než bylo v plánu,“ říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.

Iva Kottasová, iHNED.cz

Ohodnoťte tento článek!