Šíření afrického moru mají zabránit ploty a odchytová zařízení

Zlínský kraj chce částečně oplotit území zasažené africkým morem prasat a osadit odchytová zařízení na divočáky. Včera s požadavkem na vydání nových mimořádných veterinárních opatření osloví Státní veterinární správu (SVS).

Pevné ploty chce hejtmanství osadit kolem silnic mezi Zlínem a Fryštáckou přehradou a také mezi Lípou a Slušovicemi. „Jde o místa, kde předpokládáme migrování černé zvěře a rozšíření ohniska nákazy. Z jiných stran nám to drží vesnice, města,“ uvedla Balaštíková. Ploty by podle ní ve zmíněných úsecích mohly vydržet dva roky. Podle veterinářů je ale takové opatření problematické.

Podle SVS požadavek na oplocení už projednalo Národní centrum pro tlumení nákazy. Účastníci se ale shodli na tom, že zavádět oplocení či částečné oplocení rizikové oblasti jako veterinární opatření je problematické. „Zejména se jedná o míru účelnosti, nákladovosti a také režimu v oplocené oblasti,“ řekl Petr Majer ze SVS.

V co nejkratší době by podle radní měla být v regionu instalována také odchytová zařízení. Stavy černé zvěře se podle ní díky nim podaří redukovat rychleji než odstřelem. Stát budou v zamořené zóně kolem Zlína, do budoucna s nimi hejtmanství počítá v celém Zlínském kraji.

„Odchytová zařízení představují klece z kari sítí, které mají vstup. Zvíře vejde dovnitř a ven už se nedostane. Je to děláno takovým způsobem, že pokud se tam dostane srnčí nebo jelení, tak se to neuzavře. Je to dáno tím, že prasata ryjí. V případě, že se tam dostane černá zvěř, začne rýt a vstup zapadne,“ řekla Balaštíková.

V celém kraji by se podle ní měly v příštích měsících objevit desítky odchytových zařízení. Jak menších o velikosti dva krát 2,5 metru, tak i mnohem rozměrnějších, i několikahektarových. V zamořené zóně bude hustota jejich rozmístění vyšší.

Černá zvěř nakažená africkým morem prasat se zatím drží ve zhruba dvacetikilometrovém okruhu severně od Zlína, kde má dostatek potravy. Navíc se zde nesmí střílet, divočáci tedy mají klid.

O úhradu nákladů by se podle Balaštíkové měl postarat stát. „Pokud by se mor rozšířil do velkochovů prasat, škody půjdou do miliard. Teď se bavíme o statisících,“ řekla.

Požadavek na nová veterinární opatření v souvislosti s africkým morem prasat vzešel z pondělního jednání zástupců Zlínského kraje, myslivců, veterinářů a zemědělců. Nemoc, která není přenositelná na člověka, veterináři potvrdili u 63 divočáků v zamořené oblasti na Zlínsku. Od 17. července odlovili myslivci v území intenzivního lovu na Moravě 522 divokých prasat.

Africký mor prasat přenášejí volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný. Stát kvůli africkému moru prasat nařídil intenzivní lov divočáků na celém území Česka a povolil dosud zakázané techniky lovu. Minulý týden veterináři povolili odstřel i v části zamořeného Zlínska.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!