Šíření žloutenky ve Slaném na Kladensku je zatím zastaveno

Šíření žloutenky typu A ve Slaném na Kladensku se prozatím zastavilo, zůstává 18 potvrzených případů, od počátku května tedy další nepřibývají.

Žloutenka se ve Slaném začala šířit v dubnu. Podle starosty Martina Hrabánka (ODS) je spolupráce s lékaři slánské nemocnice i pracovnicemi krajské hygienické stanice velice dobrá. „Díky tomu, že obě organizace zareagovaly hrozně rychle, tak jsem měl pořád čerstvé informace,“ uvedl Hrabánek. Podle něj se tak dalo bránit šíření fám a naopak okamžitě zavést opatření zamezující šíření nemoci. Kromě důsledné osobní hygieny to jsou například častější úklid, použití desinfekčních prostředků a omezení hromadných akcí.

Většina nakažených pochází z komunity obývající bývalý areál pekáren v Pražské ulici, další nemocní s nimi byli v úzkém kontaktu. Lidé, kteří byli v kontaktu s nemocnými, se na doporučení hygieniků nechávají očkovat. „Očkování zajišťují ošetřující praktičtí lékaři,“ uvedla ředitelka protiepidemického odboru středočeské hygienické stanice Lilian Rumlová.

Ročně se v posledních pěti letech ve Středočeském kraji objevují řádově desítky případů onemocnění virovou hepatitidou A. Kladensko včetně Slaného ale není místem, kde by se žloutenka ve středních Čechách vyskytovala nejvíce, objevuje se i v jiných okresech a krajích. Například na jižní Moravě bylo v loňském roce evidováno 449 případů žloutenky, tedy polovina z celkového počtu případů v celé zemi.

Ohodnoťte tento článek!