Situace kolem ICRC v Brně se uklidňuje

Titulní obrázek

Krize spojená se vznikem Mezinárodního výzkumného centra je zažehnána. Alespoň prozatím. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek včera potvrdil, že Česká republika začíná postupně jednat s americkou stranou…

O změnách projektu výstavby kliniky Mayo v Brně už ministerstvo zdravotnictví začalo s Američany jednat.

Zakladatel projektu Tomáš Kára, který se proti novému pojetí centra postavil, si navíc pochvaluje dobrou komunikaci s vedením svatoanenské nemocnice, kde má centrum vyrůst. „V pondělí jsem jednal s ředitelkou nemocnice Vladimírou Danihelkovou a musím říct, že jsem spokojený. Našli jsme společnou řeč a odstranili z projektu části, které jsem nepodporoval,“ uvedl Tomáš Kára.

Ten vítá, že by mělo ICRC vzniknout jako jedna ze součástí rekonstrukce nemocnice.

Podle ministra Julínka by do sídla mateřské kliniky Mayo v Rochesteru koncem listopadu měla odletět ředitelka nemocnice, aby nové plány prodiskutovala i s Američany. „Obě strany mají v plánu všechno probrat a najít společné řešení. Nová studie, na které pracuje ministerstvo a soukromá firma, by měla být hotová na konci zimy nebo na jaře,“ upřesnil Julínek.

ICRC v novém pojetí by podle něj mělo být zasazeno do areálu nemocnice. „Musíme si uvědomit, že kdyby centrum klinického výzkumu vzniklo samostatně, nefungovalo by. Lékaři by si vzájemně záviděli své pozice expertů a přístroje za stovky milionů korun, které mají jet čtyřiadvacet hodin denně, by nebyly plně využity,“ objasnil ministr.

O tom, jak bude vypadat ICRC zvenku, nyní rozhoduje tým projektantů.

„Ti určí, kam se dají trubky, kde se udělají průchody a postaví stěny. S tím nemá nic společného tým vědecký, v jehož čele je Tomáš Kára. Tato skupina rozhodne o použitých technologiích nebo prostoru, který bude výzkum potřebovat,“ popsal Julínek.

Mezinárodní výzkumné centrum, které spolkne dvě a půl miliardy korun, by mělo sloužit jako špičkové výzkumné pracoviště.

„Kromě toho se tam ovšem bude běžně poskytovat zdravotní péče. Rozhodně to nechceme oddělovat. Navíc i pacienty pro výzkum je potřeba někde získat,“ dodal ministr Julínek.

Nela Maťašeje, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!