Přejít na obsah

Situace v krnovské nemocnici je ostře sledované téma

zpět
25.5.2011
nemocnice, chodba, lékař
zvětšitnemocnice, chodba, lékařZdroj: www.suedtirolnews.it

nemocnice, chodba, lékař | Zdroj: www.suedtirolnews.it

 

V krnovském zastupitelstvu působí řada odborníků ze zdravotnictví, kteří v této branži zastávali nebo zastávají významné funkce. Proto zpráva o situaci v krnovské nemocnici bylo ostře sledované téma.

Zpráva ředitele nemocnice Ladislava Václavce o úsporných opatřeních i rozvojových koncepcích vyvolala diskusi, která byla místy dost bouřlivá. Ředitel nemocnice je bývalý komunální politik, a naopak v zastupitelstvu sedí řada bývalých zaměstnanců nemocnice.

Starostka Alena Krušinová byla řadu let vrchní sestrou v krnovské nemocnici a v současnosti působí ve zdravotnickém výboru kraje, zastupitel Jiří Veverka býval náměstkem hejtmana Tošenovského pro oblast zdravotnictví, zastupitel Vítězslav Maláč býval ředitelem krnovské nemocnice a také zastupitel Bedřich Marek zastával v krnovské nemocnici významný technický post.

Změny, které krnovskou nemocnici čekají, demonstroval Ladislav Václavec na případě plicní léčebny na Ježníku. „Ubývá havířů i tuberkulóz, takže není potřeba tolik plicních lůžek. Začalo to rušením a stěhováním léčebny Žáry, ale nyní se ukazuje, že počet plicních lůžek je stále ještě nadbytečný. Proto musíme počet plicních lůžek zásadně zredukovat a celé plicní oddělení do července přestěhujeme z Ježníku do Města Albrechtic. Podobně zredukujeme počet lůžek i na dalších odděleních, která jsou nevytížená,“ popsal situaci Václavec, podle kterého v součtu nemocnice přijde asi o sto postelí.

„Existuje přímá úměra mezi počtem lůžek a personálu, takže během dvou měsíců bude stav zaměstnanců nemocnice snížen o 29 u středního a nižšího zdravotnického personálu a o tři THP pracovníky. Zrušili jsme například funkci vedoucího dopravy. Týká se to hlavně pracovníků se smlouvou na dobu určitou,“ dodal Václavec.

Úsporná opatření ani jejich zdůvodnění se nezamlouvají zastupiteli Vítězslavu Maláčovi, který kdysi také býval ředitelem nemocnice. Rovněž on začal příkladem plicní léčebny na Ježníku. „Podle statistik tuberkulózy v poslední době přibývá. Proč se tito pacienti neobjeví na plicním oddělení? Proč neprosperuje?,“ ptal se Václavce Maláč.

Podle Vítězslava Maláče prázdná lůžka v nemocnici nesvědčí o nedostatku pacientů, ale o tom, že o služby nemocnice nemají zájem.

„Netýká se to jen plicního oddělení, ale i všech ostatních rušených lůžek. Nevytížená kapacita krnovské nemocnice je v rozporu s tím, že se její spádovost obrovsky zvětšila. Proč nemocnice přichází o lůžka v době, když skončila konkurence nemocnic v Rýmařově a Bruntále?“ žádal po řediteli nemocnice vysvětlení Vítězslav Maláč.

„Pokud mám například k dispozici 64 plicních lůžek a dlouhodobě obsazených 25, tak je objektivně všechny nepotřebuji. Důvodů, proč už není potřeba tolik lůžek, je několik. Prakticky ve všech oborech se podstatně zkrátila doba hospitalizace. Pacient, který dříve u nás ležel týden, dnes díky laparoskopii může jít domů hned po zákroku. Ve zdravotnických zařízeních, které zbyly z nemocnic v Bruntále a v Rýmařově, jsou chirurgové, kteří mohou pacienta operovat sami nebo ho poslat do jiného okresu,“ odpověděl na Maláčovy argumenty Ladislav Václavec.

Vítězslav Maláč mu oponoval, že laparoskopie a radikálně zkrácené doby hospitalizace byly trendem už v devadesátých letech.

„Není nic nového, čím by se dalo zdůvodnit rušení lůžek a propouštění personálu. Já bych určitě šetřil na jiných věcech. Například proč je úklidová služba v nemocnici tak drahá? V nemocnici v Karviné se uklízí stejná plocha 54 tisíce metrů. Karviná má roční náklady za úklid 17 milionů, ale Krnov má 22 milionů. Proč je na úplně stejné ploše rozdíl pět milionů ročně? Nebylo by lepší, kdyby si v Krnově uklízeli sami? Co tak šetřit na úklidu a ne na lůžkách a pacientech?“ argumentoval Maláč, kterého odpověď ředitele nemocnice zjevně neuspokojila.

„Co se týče úklidových služeb, já jsem jen podepsal smlouvu, která už byla sjednaná za mého předchůdce. Nyní jsme si zjistili čísla z jiných nemocnic a podrobně jsme porovnali v čem spočívá úklid. Přišli jsme na to, že u nás si firma započítala kromě podlahových ploch navíc také obklady, které tam jiné nemocnice nemají. Dnes jsme v jednání s úklidovou firmou o snížení ceny přes dvě stě tisíc měsíčně. Jsem přesvědčen, že externí úklidová služba se nám relativně vyplácí,“ reagoval na Maláčovy podněty Václavec.

Také Jiří Veverka shodně s ředitelem konstatoval, že v cenách za úklid zásadní problém nevidí. To už se do debaty zapojila také starostka Alena Krušinová: „Pokud se monitorují úklidové služby, měla by se analyzovat také prádelna. Můžeme si udělat seminář o tom, kdo a proč zrušil nemocniční prádelnu, za kolik se prodala, a za kolik se pralo dřív a za kolik se pere dnes. To jsou věci, do kterých zastupitelé nevidí, a vysvětlování by zabralo dlouhou dobu. Neví také, že v roce 2004 se rozhodlo, že tuberkulóza se v celém kraji bude léčit jen v Jablůnkově, a to je hlavní důvod proč pacienti chybí v Krnově a proč se zrušily Žáry,“ doplnila starostka duel Maláče a Václavce.


Klíčová slova

Autoři

Fidel Kuba, Regionální deník

Komentovat článek: Situace v krnovské nemocnici je ostře sledované…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné