Přejít na obsah

Situaci ve zdravotnictví lidé nehodnotí kriticky

zpět
31.1.2011
graf, pokles
zvětšitgraf, poklesZdroj: i.ehow.com

graf, pokles | Zdroj: i.ehow.com

 

Situaci v českém zdravotnictví lidé vnímají podle aktuálního průzkumu společnosti GfK Czech spíše neutrálně až mírně pozitivně. Za špatné nepovažují ani postavení lékařů v Česku.

Naproti tomu financování a zejména hospodaření zdravotnictví až tak dobře nehodnotí. Téměř všichni lidé slyšeli o protestní akci lékařských odporů Děkujeme, odcházíme, větší část z nich s ní ale nesouhlasí. ČTK má výsledky průzkumu k dispozici.

Jako výbornou vnímají situaci ve zdravotnictví sice jen tři procenta Čechů, podle více než třetiny dotázaných je ale slušná, i když je v ní co zlepšovat. Pro dvě pětiny lidí je přijatelná, tedy není dokonalá, ale stále funguje. Nespokojenost s ní vyjádřila přibližně pětina respondentů.

S názorem, že zdravotnictví v ČR je financováno dostatečně, souhlasilo 29 procent lidí. Přibližně čtvrtina to nedokázala posoudit a 42 procent lidí s tím nesouhlasí. Šestnáct procent Čechů se rovněž přiklání k názoru, že hospodaření ve zdravotnictví je dostatečně průhledné, naproti tomu 69 procent si to nemyslí a 13 procent neví.

Ovšem postavení lékařů v Česku podle dotázaných zas tak špatné není. Více než polovina lidí soudí, že odpovídá jejich společenskému významu. S tím nesouhlasí čtvrtina lidí a pětina zastává neutrální stanovisko.

Pokud respondenti vnímají postavení lékařů jako neadekvátně špatné, vidí hlavní oblast projevů tohoto stavu v příliš vysokých pracovních nárocích a obecně malé prestiži. Naopak jako kritické nevnímají možnosti vzdělání, uvedli analytici.

Na otázku, zda politici po roce 1989 věnovali a věnují zdravotnictví dostatečnou pozornost, kladně odpovědělo 16 procent lidí. Opak si myslí 57 procent Čechů a čtvrtina na to nedokáže odpovědět.

Téměř všichni ale slyšeli o protestní akci lékařských odporů Děkujeme, odcházíme. Z těchto dotázaných pak necelá třetina s uvedenou aktivitou lékařů souhlasí a naopak 48 procent k ní zaujímá záporné stanovisko.

Agentura provedla průzkum telefonicky ve dnech 25. až 27. ledna a na otázky v něm odpovědělo 468 lidí. Konkrétní výroky přitom hodnotili škálou bodů od jedničky, což znamenal absolutní souhlas, až po pětku, tedy absolutní nesouhlas.


Autoři

ČTK

Související články

7.10. Češi nejvíce platí za léky, nejméně za návštěvu praktika Češi nejvíce platí za léky, nejméně za návštěvu praktika
0 příspěvků
3.6. Volby a krutá realita Volby a krutá realita
26 příspěvků
9.9. Střípky z australského zdravotnictví
4 příspěvků

Komentovat článek: Situaci ve zdravotnictví lidé nehodnotí kriticky

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Situaci ve zdravotnictví lidé nehodnotí kriticky

Komentáře

1 komentář
Jiří Wicherek Hmmm,  | 31. 01. 2011 15:50

tak stale cekam na pruzkum nejake renomovane agentury, kolik % obyvatel se citi rukojmimi lekaru, kolik % obyvatel ma dojem vydirani. Dle vyse uvedeneho clanku tak nejak mezi radky zjistuji, ze jich nejpise nebude tolik, jak se predstavitele stran a vlady snazi zduraznovat.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné