Sjezd ČLK za dva týdny rozhodne, zda má Kubek důvěru členů

Sjezd České lékařské komory rozhodne za dva týdny, zda prezident stavovské organizace Milan Kubek má důvěru dostatečného počtu lékařů a zůstane ve funkci. Kubek převzal místo po Davidu Rathovi, má dlouholeté zkušenosti nemocničního lékaře a nyní vede soukromou praxi…

Praha – Soukromí lékaři však soudí, že jejich zájmy nehájí, a chtějí vlastní komoru.

„Jeho pozice není tak bezpečná, jako byla za dob diktátora Ratha,“ řekl místopředseda Sdružení praktických lékařů a jeden z organizátorů lékařských protestů Jan Jelínek.

V komoře je povinně 40.000 lékařů. Snahy o nepovinné členství, vznik sekce soukromých lékařů či samostatné komory pro soukromé lékaře souvisejí podle Jelínka s nespokojeností lékařů s tím, že profesní organizace „je zneužívána k odborářským a politickým účelům“.

Vzniku samostatné komory soukromých lékařů by se nebránil například praktický lékař Ivan Foltýn z Olomouce. „Bylo by dobře, aby se konečně někdo zastal soukromých lékařů,“ řekl. Podle něj současné vedení ČLK nezajímají privátní organizace, stará se jen o nemocnice. „My jsme sice podnikatelé, ale stát nám neustále říká, jak máme podnikat. Na rozdíl od nemocnic nás nikdo neoddluží, když máme problém,“ řekl.

Předsedkyně krajské rady Sdružení praktických lékařů Ústeckého kraje Hana Pácaltová si naproti tomu neumí představit souběžnou existenci dvou lékařských komor.

Za lepší považuje, aby povinné členství zůstalo jen pro soukromé lékaře a vedoucí lékaře nemocnic. „Tím by se vyrovnaly síly při hlasování,“ řekla ČTK Pácaltová. Nyní mají lékaři z nemocnic v komoře většinu a prakticky vždy kolegy z privátu přehlasují. Proto se komora podle Pácaltové nyní věnuje více problémům lékařů-zaměstnanců.

Právník Sdružení praktických lékařů Jakub Uher řekl, že jakákoli změna je podmíněna změnou zákona o komorách. „Principů může být několik, od nepovinného členství až po vznik více komor,“ uvedl.

Nespokojenost lékařů podle něj stoupla, když Kubek podnítil zákonné změny, jež berou soukromým lékařům možnost rozhodnout se, kdo je bude při vyjednávání o smlouvách s pojišťovnami a cenách péče zastupovat. Návrhy minulý týden schválil parlament a nyní míří do Senátu.

„Odbory a zaměstnanci nemají co mluvit do jednání s pojišťovnami soukromým, stejně jako soukromí nemohou zasahovat do vyjednávání odborářům o smlouvách se zaměstnavateli,“ zdůraznil právník.

Kubek chce, aby všechny lékaře zastupovala pouze ČLK. Zatím mohou soukromí lékaři zmocnit komoru ČLK o.s. k jednání. Ze 14.500 soukromých lékařů, kteří zmocnili k vyjednávání některé z lékařských sdružení, zmocnilo ČLK o.s. 3000 z nich. „Sdružení má 21 procent hlasů v situaci, kdy si může každý soukromý lékař vybrat. To ukazuje, že nechtějí, aby je komora zastupovala,“ prohlásil Uher.

ČTK

Sjezd ČLK za dva týdny rozhodne, zda má Kubek důvěru členů
Ohodnoťte tento článek!