Skalpel chystá v souvislosti s kontrolou NKÚ v nemocnicích trestní oznámení

…Skalpel tvrdí, že zjištěné nedostatky sice vznikly v době, kdy Fišer nebyl v čele resortu, ale měl podle soukromých lékařů na nedostatky přijít prostřednictvím svého kontrolního odboru. Henzl uvedl, že Skalpel připravuje v souvislosti se zprávou NKÚ trestní oznámení na neznámého pachatele pro porušení povinnosti při správě cizího majetku…

Důležité nové zdravotnické zákony dodnes nejsou k dispozici, stěžuje si organizace Skalpel, která sdružuje soukromé lékaře a podnikatele z této oblasti. Její vedení včera kvůli tomu vyzvalo dopisem premiéra Miloše Zemana, aby Bohumila Fišera odvolal z vedení resortu.

Naprosté neplnění legislativního programu vlády pro tento resort je podle předsedy Skalpelu Jaroslava Henzla hlavním a nejzávažnějším důvodem pro odchod Fišera. Dalším je, jak řekl, zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) o hospodaření státních nemocnic. Skalpel tvrdí, že zjištěné nedostatky sice vznikly v době, kdy Fišer nebyl v čele resortu, ale měl podle soukromých lékařů na nedostatky přijít prostřednictvím svého kontrolního odboru. Henzl uvedl, že Skalpel připravuje v souvislosti se zprávou NKÚ trestní oznámení na neznámého pachatele pro porušení povinnosti při správě cizího majetku.

NKÚ ovšem vytkl ve své zprávě nehospodárnost v nakládání s majetkem státu v letech 1996 až 1999 sedmi okresním nemocnicím, jejichž zřizovatelem není Ministerstvo zdravotnictví, ale okresní úřady. Právě k jejich postupu měl NKÚ výhrady. Okresní úřady měly podle něj sledovat návaznost dotací na koncepci zdravotnictví v okrese. NKÚ tvrdí, že OÚ Liberec, Třebíč, Karlovy Vary a Žďár nad Sázavou tuto koncepci ani nemají, a tak postupovaly nesystémově. Úřady v Karlových Varech, Trutnově a Liberci využití státních prostředků vůbec nekontrolovaly, uvádějí pracovníci NKÚ. Pokud jde o konkrétní chyby nemocnic, Nejvyšší kontrolní úřad např. zjistil, že Nemocnice Český Krumlov nezavedla do evidence pozemky za 24 miliónů korun. Nemocnice Tábor neuplatnila náhradu škody za majetek zničený požárem a nakupovala a uzavírala leasingové smlouvy na sanitky, které nevyužívala.

Všechny kontrolované nemocnice uzavíraly smlouvy nad limity stanovené výběrovým řízením a dopouštěly se chybného účtování. NKÚ kritizoval Ministerstvo financí, které nedoložilo, podle jakých kritérií rozdělovalo dotace ze státního rozpočtu. Vytkl mu také, že nespolupracovalo s resortem zdravotnictví, takže v mnoha případech se peníze použily nehospodárně.

(ika)

Hospodářské noviny, 12. 4. 2001

Ohodnoťte tento článek!