Přejít na obsah

Školení konzultanti pomohou zvýšit v ČR počty dárců orgánů

zpět
15.8.2011
lékař, chirurg, chirurgové
zvětšitlékař, chirurg, chirurgovéZdroj: topscms.com

lékař, chirurg, chirurgové | Zdroj: topscms.com

 

Speciálně vyškolení konzultanti pomohou v Česku zvýšit počet dárců orgánů, řekl ČTK Pavel Březovský, ředitel Koordinačního střediska transplantací, které za peníze EU kurzy pořádá. Prošlo jimi už 17 lékařů jednotek intenzivní péče, další se začnou školit na podzim. Březovský připomněl, že počet čekatelů na nový orgán každoročně stoupá, zatímco počet dárců je každý rok přibližně stejný.

„U mnoha pacientů tak hrozí, že se i přes úsilí lékařů nemusejí život zachraňujícího zákroku dočkat. Loni bylo v ČR provedeno 570 transplantací orgánů. Na čekací listině je nyní přes 900 pacientů,“ uvedl ředitel.

V Evropě jsou podle něj s působením koordinátorů v nemocnicích velmi dobré zkušenosti. Portugalsko například po jejich proškolení zvýšilo počet transplantací o 30 procent.

Zavádění funkce koordinátorů je prvním bodem akčního plánu EU, který má za cíl snížit počet lidí čekajících na transplantace. K akčnímu plánu se přihlásilo také Česko.

Transplantace je léčebný zákrok, kdy orgán dárce částečně nebo úplně nahradí nefunkční orgán pacienta-příjemce. Běžně se transplantují ledviny, srdce, játra, plíce a slinivka břišní. Specifickým typem je transplantace tkání a kostní dřeně.

V Česku je sedm transplantačních centrech: v Praze Institut klinické a experimentální medicíny a Fakultní nemocnice Motol, další centra jsou v Brně, Ostravě, Olomouci, Hradci Králové a Plzni.

Koordinátoři pomáhají nemocnicím při zavádění systému vyhledávání dárců a péče o ně, dohlížejí na dodržování zákonných pravidel souvisejících s dárcovstvím, komunikují s rodinou pacienta i spádovým transplantačním centrem. V kurzech jsou detailně obeznámeni s metodami určení smrti mozku u lidí, kteří by mohli být dárci orgánů. Mají informace o podpůrné léčbě, která má do doby transplantace udržet orgány v plně funkčním stavu.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Školení konzultanti pomohou zvýšit v ČR počty…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Školení konzultanti pomohou zvýšit v ČR počty…

Komentáře

1 komentář
Jiří Antonín Votýpka Cesta do pekel.  | 15. 08. 2011 16:17

To má úroveň vražd ve jménu pokřesťanštění pohanů,likvidace gramotných negramotnými bolševiky,likvidace úspěšnějších semitů rudovousem, kolektivizace ve prospěch rolníků a ekonomismu a odlidštění dnešního člověka. Strašná představa - ale v rámci doby kdy končí pouť dnešního typu člověka po této planetě je to pochopitelné, ale hrozné!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné